Od idućeg tjedna mijenjaju se uloge i diskriminirani izlaze iz sjene, a oni koji su dosad suvereno vladali ugostiteljskim objektima postaju diskriminirani. Potpunu zabranu pušenja u ugostiteljskim objektima, koja zakonski ne dopušta čak ni “magareću klupu” u kutu za pušače, teško je označiti drugačije nego diskriminacijom skoro 30 posto građana.
Jer iz velike potrebe razvijenog društva da se brine o zdravlju svojih građana, i onih koji puše i onih koji ne konzumiraju proizvode od duhana, nije proizašla niti edukativna kampanja, niti zabrana prodaje duhanskih proizvoda, niti zabrana sadnje duhana… nego ograničavanje slobode konzumacije legalno dostupnog proizvoda na javnim jestima. I onda kada je sve počelo većina pušača je rekla “OK.” Nije dobro dimiti u čekaonicama kod doktora, u sredstvima javnog prijevoza ili kino dvoranama, ali sada se dogodio nešto sasvim drugo. Ne samo da je pušačima još malo ograničena već stješnjena sloboda, već je vlasnicima kafića propisano kako se u njihovom privatnom objektu ljudi moraju ponašati, bez da im je ostavljena mogućnost da slobodno odluče žele li raditi u oblacima duhanskog dimu ili ne. Ugostitelji su odmah, nažalost bez odjeka kod mjerodavnih, počeli upozoravati na gubitke i pad prometa. Najvažnije je zdravlje građana i ništa ga ne smije ugrožavati, ponajmanje profit, povikali su vlastodršci. I u svojoj brižnosti osvojili simpatije građana. U naletu brige za zdravlje zaboravili su jedino zabraniti prodaju i proizvodnju duhana, jer od tuda dolazi dosta novaca, a nitko se ne želi odreći zarade ako to ne mora. Ugostitelji se nažalost moraju odreći zarade jer će inače biti kažnjeni i oni i pušači. Međutim, nove informacije govore kako će ugostiteljima u pomoć priskočiti do sada maltretirani nepušači koji inače obožavaju kavane, ali nisu mogli do stola od ‘zlih pušača’. I nikome nije jasno zašto se ti ugostitelji bune kada će imati pune objekte, a zdraviji zrak u njima. Sigurno ni oni sami iz primjera drugih zemalja nisu dobro shvatili kako se promet prepolovio i kako je zabrana pušenja upravo njihove kolege iz Slovenije (i drugih europskih zemalja) stajala skoro polovice godišnje zarade. Jednostavno su u zabludi jer ne razumiju da zdravlje traži svoju žrtvu, što u konzumaciji štetnih tvari što u ostvarenju profita. Država to razumije i lijepo je pomirila interes duhanske i industrije i nepušača. Prvi i dalje nesmetano prodaju svoj proizvod i plaćaju porez, a drugi dišu punim plućima. Mala kolateralna žrtva su ugostitelji koji bi trebali imati razumijevanja za više ciljeve. Kao i pušači, koji bi trebali nastaviti uživati u dimu, jer to puni državnu blagajnu, ali samo tamo gdje ih se ne vidi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.E vec mi je dosta ovih pusaca i njihovog jambranja o ljudskim pravima.
A sto je sa ljudskim pravima 70% ostalih !!!
Sto nepusaci nemaju pravo popiti kavu bez udisanja duhanskog dima.
I postojeci zakon je neprovediv i to je svima jasno – to sto je 30 ili 40% prostora ‘rezervirano za nepusace’ ne znaci da dim ne ulazi i u te prostore jer nije propisana nikakva pregrada, a niti jedan ugostitelj se nije potrudio tako nesto ugraditi.
A najbolji su mi oni 2 etazni kafici koji su cesti u centru zg-a u kojima je nepusacki dio GORE. To je potpuno izvrdavanje zakona donesenog od nesposobnog zakonodavca.
Ovako je zakon jasan i nema izvrdavanja.
A mozete i prestati jambrati zasto su cigarete jos uopce legalne. Posto je pusenje vrlo adiktivno drustvo vam daje vrijeme da se odviknete od te navike, a za 20-30 godina ce trgovina cigaretama sigurno biti zabranjenja u vecini razvijenijih zemalja.
od lišća ne vidi se šuma. [wink]
nisam pušač (osim katkad pušioničar:) ali ovo je nakaradna diskriminacija.
pogotovo u vremena kad je bitno svako radno mjesto i svaka likvidnost, a u birtijama sve ide u kešu…nema kompenzacija.
postoji zakon kako se ugostiteljski objekti moraju urediti i odvojiti prostori, pa kad se taj zakon (po našim običajima) ne poštiva, idemo sad drugi donijeti.
bolje za zdravlje bi bilo da se u širem centru svakog grada zabrani pristup automobilom, pa svi pješice u šetnju čistim zrakom [thumbsup]
Nisam pušač ,al ne volim zabrane i podržavam one koji se bune protiv toga….. čovjek jako malo životnog vremena provodi u ugostiteljskim objektima i meni je bitnije da onaj s kojim pijem kavu ,nju popije onak kak je navikel i kak mu paše ,uz cigaretu….bitnije od tih par minuta čistog zraka …..bilo bi krasno kad bi to bil jedini zagađen zrak kojeg udišemo….
Uključite se u raspravu