Tražbine ne moraju biti istorodne, niti dospjele

Autor: Mićo Ljubenko , 04. rujan 2016. u 22:00

U višestranom (multilateralnom) prijeboju, tražbine nisu uzajamne jer sudjeluje više subjekata tako da svaki od sudionika ne mora biti istodobno i vjerovnik i dužnik ostalih sudionika.

Učinci višestruke kompenzacije

U svojoj odluci pod brojem Pž-5583/12 Visoki trgovački sud RH zauzeo je stajalište da je višestruki prijeboj način prestanka obveze koja u sebi sadržava elemente prijeboja, i po svojim posljedicama nije i ne može biti istovjetan tom pravnom institutu.

U skladu s načelom slobodnog uređivanja obveznih odnosa (čl.2. ZOO-a) stranke mogu sklopiti ugovor o prebijanju tražbina. Kod ovog načina prebijanja tražbina stranke nisu dužne vršiti prebijanje, već to čine svojom voljom. Kod ovog dobrovoljnog načina prebijanja nema određenih ograničenja koja postoje kod građanskopravnog prijeboja koja nastaje jednostranom izjavom volje. Tako tražbine ne moraju biti istorodne, niti dospjele, a mogu se prebijati i zastarjele tražbine.

U višestranom (multilateralnom) prijeboju, tražbine nisu uzajamne jer sudjeluje više subjekata tako da svaki od sudionika ne mora biti istodobno i vjerovnik i dužnik ostalih sudionika. Ovaj oblik nastaje suglasnošću volja sudionika prijeboja i bez suglasnosti svih sudionika nema prijeboja. Učinci ugovornog prebijanja nastupaju od časa koji ugovorne strane odrede u ugovoru, a ako ugovaratelju nisu ništa odredili, prebijanje proizvodi pravne učinke od trenutka sklapanja ugovora, tj. od trenutka kad zadnji sudionik prijeboja potpiše ugovor. 

Komentirajte prvi

New Report

Close