Štrajkaju li svi ili samo neki?

Autor: Andreja Šantek , 18. rujan 2013. u 22:00

Izgleda da su u srijedu najveći stupanj tolerancije pokazali građani koji su zaobišli bolnice.

Informativni rat ministra zdravlja Rajka Ostojića i predsjednika Hrvatskog liječničkog sindikata Ivice Babića nastavio se i u srijedu, prvog dana štrajka kojim je prekinut desetogodišnji socijalni mir u ovom sektoru. Uoči štrajka retorika dvojice predvodnika suprotstavljenih strana zaoštrila se do te mjere da su ih građani u eteru počeli proglašavati smiješnim i nemogućim.

Tako su i u srijedu iz Ministarstva izvješćivali da je prvog dana štrajkalo 19 posto liječnika i 16 posto sestara, dok su iz HLS-a tvrdili da ovisno od bolnice do bolnice štrajka od 70 do 100 posto liječnika. Istinu će biti teško utvrditi budući da se i jedna i druga strana očito koriste različitim "alatima mjerenja". Za vrijeme štrajka 2003. liječnici su nosili bedževe kojima su jasno poručivali da su u štrajku i da ga podržavaju, no ovoga puta dr. Babić kaže da za tim nema potrebe. Tada smo promovirali sindikat, a danas za nas svi znaju, ponudio je odgovor. No, bolje upućeni tvrde da se bedževi ne nose jer se radnici ne žele javno izlagati te da, u slučaju da vrijeme u štrajku ne bude plaćeno, ne izgube dio prihoda.

S druge strane, ministar je naredio poslodavcima da vode evidenciju dolaska na posao i rada i to temeljem Zakona o radu. No, sindikati to nazivaju pritiskom i zbog toga će, kao i zbog proširenja poslova koje im je u srijedu nametnuo poslodavac, podnijeti prijave Državnom inspektoratu. No, ni sindikati nisu posve čisti u ovom psihološkom ratu. U jednoj od bolnica tražili su od administrativnog osoblja (koje ne štrajka) da prilikom upisa u bolničko računalo "trijažiraju" pacijente. Kada su to odbili s obrazloženjem da su oni samo administrativci, vođe štrajkaškog odbora odlučile su da će pored njih ubuduće sjediti sestra ili liječnik kako bi se sve pacijente koji nisu hitni otpravilo iz bolnice. Ne znamo što je na to rekao ministar.

Ono što ministru još stoji na raspolaganju jest fizičko odvajanje onih koji su u štrajku od onih koji rade. Jer biti u ambulanti, a ne raditi je pomalo apsurdno. Baš kao što govori ona stara narodna o poštenju i…U srijedu su najveći stupanj tolerancije pokazali građani, unatoč činjenici da imaju zdravstvo u kojem više ne dobivaju nego dobivaju, jer su ostali kod kuće i tako se poštedjeli odlaska u bolnice i eventualnog odbijanja od strane zdravstvenih djelatnika. No, pitanje je hoće li biti tako tolerantni i kada dobiju novi termin za bolnicu. Na koncu, mišljenja su podijeljena i oko toga smije li se, uzevši u obzir moralnu dimenziju, u bolnicama štrajkati. I smije li si ministar to dozvoliti.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Kakav štrajk, sve su to glumci u trci za lovom a Babić si napiše da je jedan mjesec odradio 520 sati što je po 17 sati svaki dan u mjesecu. Kada tome dodaš vrijeme dolaska i odlaska s posla ispada da uopće ni ne spava. Slabog si je suradnika izabrao predsjednik hdz-a.e

Pacijenti iz bolnica odlaze kući.
Novi pacijenti ne dolaze .
Sve više ima “slobodnih” kreveta .
Provjerite !
Ministar je postigao cilj :
Troši se po bolnicama manje, manje pacijenta – veća ušteda.
Pacijenti ?
Tko ih šiša.
Lovu su im tako i tako već oteli unaprijed.

New Report

Close