Pojedinačni slučajevi kao što je usluga rent-a-car društva koje je iznajmilo vozilo obitelji hrvatske ministrice regionalnog razvoja i EU fondova ne mogu se tretirati kao zajedničko obilježje svih pružatelja rent-a-car usluga. HUP Koordinacija za rent-a-car se u tom primjeru slaže s mišljenjem kako bi se tu moglo raditi o neovlaštenom obavljanju poslova leasinga, ako se radi o specifičnom vozilu (tip, model, broj šasije) naručenom od strane korisnika s konačnim ciljem otkupa vozila.
Ovakve se situacije i propusti javljaju prvenstveno zbog velike sličnosti odredbi koje reguliraju kratkoročni i dugoročni najam vozila prema odredbama Zakona o obveznim odnosima i odredbi Zakona o leasingu kojima je reguliran (financijski i operativni) leasing. U izvoru problema je nedorečenost regulative i nedovoljno definirano razgraničenje navedenih, u praksi bitno različitih usluga, što otvara mogućnosti različitih interpretacija obavljanja poslova najma vozila; a koji nisu financijska već uslužna djelatnost podložna Zakonu o obveznim odnosima.
Bez brige o vozilu
EU propisi reguliraju financijski leasing na različite načine, ali ne i operativni leasing koji ima sličnosti, a može biti i istovrstan dugoročnom najmu u većem dijelu svoje operative.
Zato EU regulativa i kvalificira operativni leasing kao sve ostale oblike usluga najma koji nisu leasing u smislu financijskih usluga, shodno čemu nisu niti predmet regulatornog nadzora.
Društva za najam vozila (rent-a-car tvrtke) u svijetu i Hrvatskoj djeluju na isti način dugi niz godina, a to je da svojim korisnicima omogućuju uslugu najma u paketu s nizom usluga koje su sastavni dio kratkoročnog i dugoročnog iznajmljivanja (osiguranje vozila, servis, zamjenska vozila, zimske i ljetne gume itd.); drugim riječima, uvijek i u svakom trenutku ponašaju se prema vozilu kao njegovi pravi i jedini vlasnici.
Tržište i korisnici širom svijeta odavno su prepoznali upravo ovakvu uslugu kao atraktivan dio ponude (bez obzira na nešto višu cijenu u usporedbi s financiranjem vozila putem kredita ili leasinga,) jer im pruža sve prednosti bavljenja vlastitom djelatnošću bez dodatnih obveza, vremena i troška brige o vozilima i s puno većom fleksibilnošću ugovornog odnosa.
Vodeće hrvatske rent-a-car tvrtke godinama djeluju udruženo kroz Rent-a-car Koordinaciju Hrvatske udruge poslodavaca s osnovnim ciljem zakonskog reguliranja svoje djelatnosti i postizanja viših profesionalnih standarda kako bi se smanjila siva ekonomija te povećala sigurnost i zaštita potrošača.
Svi članovi našeg udruženja vode brigu o Kodeksu ponašanja i Etičkom kodeksu rent-a-car društava, koje su sami članovi kreirali i potpisali. Stoga i sami ukazujemo ne pojedine profesionalne propuste, nelojalnu konkurenciju i sve slučajeve u kojima postoji sumnja da poslovni potezi i ponašanje naših članova nisu u skladu s navedenim Kodeksima.
Ograničavajuće tumačenje
Tijekom veljače pokrenuli smo razgovore s regulatorom vezano za objavu Hanfe glede dugoročnog najma vozila, a što je integralna i uobičajena djelatnost rent-a-car društava u Hrvatskoj, EU i globalno.
Istovremeno smo na tu temu otvorili raspravu unutar članstva vezano za zakonske odredbe kojima je trenutno regulirana usluga dugoročnog najma, a kako bi se izbjegli bilo kakvi nedostaci ili pogreške, poglavito s obzirom na vrlo ograničavajuće tumačenje u dijelu slobode odabira vozila za najam od strane korisnika rent-a-car usluga.
Time se u pitanje dovode mogućnosti slobodnog tržišnog nastupa kako od strane pružatelja usluge tako i samih korisnika iz poslovnog ili javnog sektora.
Naime, upravo korisnici usluga dugoročnog najma putem javnih natječaja detaljno određuju tipove vozila (najviše prema veličini, snazi motora, opremi i sl.) koji im trebaju za obavljanje djelatnosti te posebno pritom naglašavaju brojne usluge koje im po svojoj prirodi posla ne mogu pružiti banke ili leasing društva koja se bave financiranjem vozila kao osnovnom djelatnošću. Među korisnicima su u najvećem dijelu gospodarski sektor, kao i državne institucije odnosno razna ministarstva, uprave, županije, gradovi i ostali.
Smatramo da je potrebno regulativu prilagoditi praksi i globalnim tržišnim trendovima u pružanju usluga najma vozila kako bi regulator u Republici Hrvatskoj poduzetnicima osigurao slobodu tržišnog natjecanja, a potrošačima slobodu odabira usluga i proizvoda. Pritom je za rent-a-car tvrtke važno osigurati mogućnost tržišnog pristupa i sudjelovanja na javnim natječajima za dugoročni najam, a za koje ponekad trebaju nabaviti i nova (ili rabljena) vozila baš za tu i takvu ponudu u slučaju kad ista već nemaju u svojoj floti.
Pritisak na institucije
U mogućnosti ravnopravnog i slobodnog pružanja usluga dugoročnog najma vozila te drugih usluga koje su po svojoj prirodi vezane za rent-a-car poslovanje realizira se tržišna potreba i ekonomski interes rent-car-tvrtki te ćemo se za to snažno zalagati pri nadležnim institucijama.
Članovi Rent-a-car udruženja prate trendove rent-a-car industrije na području EU zemalja te smatramo da hrvatska regulativa u tom smislu treba pratiti EU regulativu kako bi se osigurali jednaki uvjeti poslovanja i mogućnosti za rast i razvoj.
*autor je predsjednik Rent-a-car koordinacije HUP-a
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu