Povratak konzervativca koji želi oživjeti njemačko gospodarstvo

Autor: Romano Bolković , 04. siječanj 2025. u 20:30
Friedrich Merz/Reuters

Friedrich Merz vratio se u politiku nakon uspjeha u privatnom sektoru.

Friedrich Merz, lider konzervativno-centrističke Kršćansko-demokratske unije (CDU), najizgledniji je kandidat za nasljednika Olafa Scholza na mjestu njemačkog kancelara nakon što je došlo do pada koalicijske vlade. Sa 69 godina, Merz je iskusan političar i poslovni čovjek, poznat po svojim kontroverznim stavovima i povratku u politiku nakon uspješne karijere u privatnom sektoru.

Rođen u Brilonu, malom gradu u zapadnoj Njemačkoj, Merz je započeo političku karijeru kao europarlamentarac 1989. godine, a 1994. postao je zastupnik u Bundestagu. Unutar CDU-a brzo je napredovao, no njegova karijera bila je obilježena sukobima s Angelom Merkel, koja ga je maknula s čela stranačkog kluba zastupnika ranih 2000-ih. Povukao se iz politike i započeo profitabilnu pravnu i lobističku karijeru, uključujući rad za američki investicijski gigant BlackRock.

Merz se vratio u politiku 2018., nakon što je Merkel najavila povlačenje. Unatoč brojnim unutarstranačkim preprekama, 2022. uspio je preuzeti vodstvo CDU-a. Njegova vizija oživljavanja Njemačke temelji se na vraćanju konzervativnijih vrijednosti, smanjenju porezne birokracije te jačanju gospodarstva, u nastojanju da njemačko gospodarstvo izađe iz stagnacije koja je pogodila zemlju u posljednjim godinama.

Kako izaći iz stagnacije?

Njegova vizija oživljavanja Njemačke temelji se na vraćanju konzervativnijih vrijednosti, smanjenju porezne birokracije te jačanju gospodarstva.

Kontroverze i kritike
Merz je poznat po izjavama koje izazivaju polemike. Optužen je za populizam zbog prijedloga da se porezni zakoni svedu na jednostavnu formu koja stane na poleđinu pivskog podmetača. Njegovi komentari o migrantima, poput tvrdnje da izbjeglice koriste njemački sustav zdravstvene skrbi za skupe dentalne zahvate, izazvali su osude.

Iako se kasnije ispričao, izjave su ojačale percepciju da je elitist odvojen od stvarnosti prosječnog Nijemca. Njegovo pojavljivanje na privatnom zabavnom događaju u luksuznom avionu dodatno je pojačalo ovu sliku. Ipak, Merz pokušava postići ravnotežu između tradicionalnog konzervativizma i moderne politike.

Kritizirao je liberalnu migracijsku politiku Angele Merkel, ali je odbacio suradnju s krajnje desnom Alternativom za Njemačku (AfD), koja je glavni izazov CDU-u na desnom spektru. Taj njegov stav pokazuje da pokušava balansirati između potrebe za očuvanjem CDU-a kao glavne stranke desnog centra i opasnosti od populističkih skretanja prema radikalnijim stajalištima koja su prisutna na političkom spektru u Njemačkoj.

Gospodarske i političke vizije
Merzov glavni cilj je revitalizacija njemačkog gospodarstva, koje stagnira posljednjih godina, dijelom zbog globalnih izazova kao što su energetska kriza i posljedice pandemije Covid-19. Zalaže se za pridržavanje strogih pravila o zaduživanju, iako izazovi poput pomoći Ukrajini i energetske krize zahtijevaju fleksibilnost u politici.

U vanjskoj politici Merz podržava snažnu pomoć Ukrajini, uključujući isporuku dugodometnih raketa Taurus, čime pokazuje odlučnost da Njemačka ostane ključni partner u Europskoj uniji i NATO-u. Njegova stranačka politika također uključuje smanjenje poreznih opterećenja i jačanje industrijskog sektora, vjerujući da bi se Njemačka mogla vratiti u ravnotežu kroz konkurentniju i inovativniju industriju.

Za Merza, izdvajanje dva posto BDP-a za obranu predstavlja samo donju granicu, a smatra da bi izdvajanje od 80 milijardi eura godišnje za sigurnost bilo dostatno. Njegovi saveznici vjeruju da njegova poslovna stručnost i iskustvo u privatnom sektoru mogu pomoći u vraćanju stabilnosti i konkurentnosti njemačkog gospodarstva.

Merzov stil vođenja često se uspoređuje s Merkelinim: dok je ona bila poznata po suzdržanosti i opreznosti, Merz je izravniji, ponekad i previše otvoren, što ga čini polarizirajućom figurom. Ta izravnost, premda privlači dio birača, istovremeno ga stavlja u konflikt s onima koji smatraju da bi to moglo biti kontraproduktivno u održavanju stabilnosti u društvu.

Sastavnice izbornog programa
Merz je jasno definirao svoj politički program za nadolazeće izbore. Ključne teze njegovog izbornog programa uključuju:

Porezna reforma: Merz se zalaže za smanjenje poreza na dobit i pojednostavljenje poreznog sustava kako bi se potaknuo gospodarski rast i privukli investitori. Planira smanjiti poreznu stopu za korporacije i uvesti porezne olakšice za mala i srednja poduzeća.

Smanjenje javne potrošnje: CDU planira smanjiti javnu potrošnju i ograničiti rast državne potrošnje kako bi se održala fiskalna stabilnost. Merz je kritičan prema povećanju javne potrošnje koje je provela prethodna vlada, smatrajući da to ugrožava dugoročnu stabilnost gospodarstva.

Jačanje obrambene sposobnosti: Merz smatra da je izdvajanje dva posto BDP-a za obranu samo donja granica. Planira povećati obrambeni proračun kako bi Njemačka bila bolje pripremljena za globalne sigurnosne izazove.

Striktnija migracijska politika: CDU planira uvesti strože kontrole na granicama i ograničiti broj migranata, osobito onih koji dolaze iz zemalja izvan EU. Merz se protivi politici otvorenih vrata i smatra da Njemačka mora kontrolirati broj migranata kako bi očuvala društvenu koheziju.

Merzova vanjska politika
Merzova vanjskopolitička vizija uključuje čvrstu podršku transatlantskim odnosima, osobito prema SAD-u, dok se istovremeno zalaže za jačanje europske samosvijesti, naročito u trgovinskim pregovorima kao što je TTIP. Također je čvrsto protiv Rusije zbog njezine invazije na Ukrajinu, pozivajući na snažnu podršku Ukrajini i oštre sankcije protiv Moskve.

Merz naglašava i oprez prema Kini, osobito u pogledu ulaganja u ključne industrije i infrastrukturu, smatrajući to prijetnjom nacionalnoj sigurnosti. Snažno podržava Izrael, smatrajući ga ključnim partnerom na Bliskom istoku. Merz se zalaže za novi strateški dijalog s Francuskom, pri čemu, sljedeći Kohla, neće zanemariti manje zemlje EU-a.

Podupire i Draghijevo izvješće te smatra da Europa treba funkcionirati u modelu više brzina. Zalaže se za Europu koja će omogućiti veću suradnju među državama članicama, a ne nametanje istih pravila svim zemljama. Bez Turske, Merz smatra da nije moguće riješiti ni migrantsku krizu ni izazove povezane s Rusijom, te se pozicionira kao pragmatičan političar koji shvaća ključnu ulogu Turske.

Izazovi pred izbore
Iako ankete pokazuju da CDU ima prednost nad Scholzovim socijaldemokratima, Merz nije pretjerano popularan među biračima. Kritičari ga vide kao relikt prošlosti, političara koji nije uspio potpuno prilagoditi svoj imidž i stil u skladu s modernim potrebama njemačkog društva. No, njegovi pristaše tvrde da je upravo ta povezanost s prošlim vremenima prednost u doba nesigurnosti. Mnogi smatraju da je Njemačkoj potrebna stabilnost i povratak tradicionalnih vrijednosti, koje Merz obećava donijeti.

Komentirajte prvi

New Report

Close