Hrvatski agrar opet je na povijesnom raskrižju: do prvog kolovoza u Bruxelles mora biti poslan novi model raspodjele potpora čija će primjena trajati do 2020. Ministarstvo poljoprivrede izradilo je križaljku sa svojim viđenjem kako će iz državnog proračuna biti poticana poljoprivredna gospodarstva.
Javna rasprava traje do kraja svibnja. Iz Ministarstva poručuju kako je cilj izabrati model koji će strateški dugoročno utjecati na povećanje proizvodnje te očuvanje i poticanje pojedinih specifičnih proizvodnji, koje su proteklih godina bile posebno zaštićene kroz nacionalni sustav potpora, poput stočarstva i proizvodnje mlijeka. Otkrivaju i kako je svim članicama EU ostavljena mogućnost da sa svojim proizvođačima odluče koji je model lokalno najprihvatljiviji. Europska komisija u razdoblju za koji se kroji novi model potpora veliku pozornost daje mladim poljoprivrednicima, obiteljskim gospodarstvima zaslužnim za naseljenost ruralnih područja te agrookolišnim mjerama koje su jamstvo dugoročne održivosti krajolika.
Hrvatska od ta tri parametra naputak Komisije slijedi samo kod agrookolišnih mjera, od 423 milijuna eura godišnje u zeleni agrar planira usmjeriti 111,9 milijuna eura. Iako u nacionalnom agraru danas imamo samo osam posto poljoprivrednika mlađih od 40 godina (više od 50% životne je dobi iznad 60 godina) državna administracija mlade naraštaje namjerava motivirati da se aktivno uključe u poljoprivredu s tek 7,46 milijuna eura. Dodatne potpore, predlažu dalje iz Ministarstva, dobivat će sva poljoprivredna gospodarstva za prvih sedam hektara i za tu namjenu godišnje će se trošiti 21 milijun eura. Izbor tog limita u Ministarstvu pravdavaju podatkom da prosječni posjed iznosi 5,6 hektara. U model 7 ha uklapa se 77,5 posto malih gospodarstava koja obrađuju tek 25,4 posto zemljišta.
Po svakom hektaru dobit će 347 eura, no istodobno 14 tvrtki koje raspolažu sa više od 2000 ha za svaki hektar iz proračuna će dobiti po 300 eura. Jasno je da administracija s ovakvim modelom zapravo radi u interesu velikih sustava, što je činila i svih proteklih godina.Vizionarsku križaljku koja podupire ravnomjerniji razvoj nacionalnog agrara i pridonosi manjoj depopulaciji sela mimo Ministarstva nudi Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Život. Ljestvicu podiže na 30 hektara, što uključuje čak 95 posto gospodarstava i 50 posto zemljišta, a potpora iznosi 374 eura/ha. Po ovom modelu vlasnici parcela većih od 2000 ha dobivali bi 221-223 eura po hektaru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu