Nedavno je na stranicama MINPO-a objavljena najava još jednog natječaja iz Europskog fonda za regionalni razvoj – ERDF, koja se ovoga puta odnosi na mala i srednja poduzeća. Prema sadašnjim najavama, poduzetnici će moći ulagati u jačanje konkurentnosti ili projekte u turizmu, no nametnuti uvjeti ogorčili su kako konzultante, tako i potencijalne prijavitelje. S obzirom da će, prema neslužbenim najavama, natječaj biti objavljen na samu Staru godinu, ostalo je još dovoljno vremena da se poprave sljedeći nedostaci:
Obveza dostavljanja građevinske dozvole prilikom slanja prijave
Većina poduzetnika s kojima sam razgovarala, a koji se pripremaju za ulaganja u turističku infrastrukturu neće moći ishoditi dozvolu u do isteka natječaja. Razlog tomu je procedura koja je poprilično komplicirana i činjenica da Ministarstvo, iako je najavljivalo ovaj natječaj, nikada nije jasno i glasno istaknulo nužnost dostave cjelokupne građevinske dokumentacije u kompletu s projektnom prijavom, stoga su svi očekivali da će dokumentaciju dostaviti u trenutku kada završi evaluacija projekta. U praksi će se dogoditi da će poduzetnik dozvolu dobiti dva dana nakon zatvaranja natječaja i neće biti prihvatljiv kao prijavitelj, a ima ozbiljan projekt i ozbiljno ulaganje. Iako je zamjenica ministra u neslužbenim najavama istaknula da će se tolerirati i dokaz da je predan zahtjev za građevinskom dozvolom, sada objavljena natječajna dokumentacija izričito traži dostavu dozvole pa je potrebno uskladiti tumačenje s objavljenim dokumentom.
Dostava poslovnog plana i studije izvodljivosti
Gotovo svaki konzultant koji je vidio da se natječajem traži dostava poslovnog plana i studije izvodljivosti zapitao se zašto su ova dva dokumenta potrebna kada je iz studije izvodljivosti sve vidljivo. Neslužbeno tumačenje opet kaže da je u poslovni plan potrebno kopirati podatke iz studije izvodljivosti. Zašto ste rekli da je on ono potreban? Da evaluatori imaju više posla ili da prijavitelji potroše još malo dragocjenog vremena na copy-paste?
Nemogućnost prijave malih i srednjih poduzeća koji su iskazali gubitak u prošloj i pretprošloj godini
Iako je u natječajima za dobivanje europskih sredstava uobičajeno da se malim i srednjim poduzećima ne toleriraju gubici u prethodnim godinama, kada su natječaji ovoga tipa u pitanju u Hrvatskoj, trebalo bi razmisliti. Naime, svaki poduzetnik koji ulaže u infrastrukturu ili skupu opremu u prvih nekoliko godina poslovsanja iskazuje gubitak kao rezultat upravo tog ulaganja. Ministarvo bi htjelo ulaganje, ali ne bi htjelo gubitke. Ukoliko bi se iz dokumentaicje vidjelo da poduzetnik iskazuje gubitak kao rezultat poslovnog ulaganja, a ne kao rezultat višegodišnjeg slabog poslovanja, nema ozbiljne zapreke da se takvo ulaganje ne podrži, posebice ukoliko postoji ozbiljna studija izvodljivosti (ili poslovni plan) koji to pokazuje.
Kratki rokovi prijave
Prema najavi, svi će ugovori biti potpisani do kraja lipnja 2013.g. Razlog tomu je činjenica da se novac mora potrošiti do kraja lipnja 2016.g., a infrastrukturni projekti se mogu rastegnuti zbog više različitih faktora pa projaviteljima treba ostaviti dovoljno vremena za provedbu. Ne znam hoće li biti zanimljivije pripremati svu silu dokumentacije koju je potrebno predati na natječaj ili gledati evaluatore koji će se boriti s vremenom. Tako kratki rokovi zam tako zahtjevan set dokumentacije ostavlja otvorenim pitanje jesu li ljudi koji su sastavljali natječaj ikada pripremali navedenu dokumentaciju i znaju li koliko je vremena potrebno da se ona pripremi.
I za kraj, u konzultantskim se krugovima šuška da je projektom SME PASS osigurana podrška za pripremu najmanje 15-ak projekata koji bi trebali biti spremni za ovaj natječaj. Ako uzmete u obzir da će se financirati cca 25 projekata, zapitate se radi li se ovdje o prvorazrednom skandalu, natječaju koji se otvara za posebne ili lošem pokušaju da se brzinski potroški nekoliko desetaka milijuna eura kao rezultat nedostatnog planiranja i upravljanja sredstvima iz EU fondova koji gledamo već godinama. Nije problem u tome što se potpomoglo u pripremi projektata, nego u tome što će se ostalim poduzetnicima opaliti pljuska kakvu ne zaslužuju.
Vremena ima još jako malo, a natječaj je moguće doraditi, stoga, draga gospodo, primite se posla!
Posjetite nas na prvom hrvatskom portalu o EU fondovima – EU PROJEKTI INFO, i saznajte sve o EU fondovima (www.eu-projekti.info)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu