Plinacro je poslao obavijest za medije vezano uz priopćenje Greenpeacea koje se poziva na foto i video materijale nastale u sklopu istraživanja međunarodne klimatske organizacije Clean Air Task Force. Naime, nedavno su u medije dospijeli rezultati istraživanja o istjecanju metana na plinskoj i naftnoj infrastrukturi u Hrvatskoj koji pokazuju emisije etana u obliku istjecanja plina na čak 26 od 27 lokacija u Hrvatskoj, naveli su iz Greenpeacea.
Njihovo priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti:
”Vezano uz priopćenje Greenpeacea koje se poziva na foto i video materijale nastale u sklopu istraživanja međunarodne klimatske organizacije Clean Air Task Force , obavještavamo Vas kako Plinacro kao operator plinskoga transportnog sustava Republike Hrvatske kontinuirano ulaže u modernizaciju infrastrukture i primjenu naprednih tehnologija vezanih uz održavanje transportnog sustava i za detekciju eventualnog curenja metana. Plinacro posjeduje i koristi visoko sofisticiranu opremu za praćenje emisija metana poput laserskih detektora metana, podmorskih robota, visoko osjetljivih kamera, senzora, dronova, automatskih sustava detekcije metana (plinodojave) i sl.
Naglašavamo kako je dostavljeni materijal snimljen termalnom kamerom koja samo po sebi ima određena tehnološka ograničenja jer, primjerice bilježi promjene u temperaturi, ali ne detektira određenu vrstu plina tj. ne detektira isključivo metan. Samim time podaci prikupljeni termalnom kamerom nisu dobiveni prema jasno propisanim pravilima te nisu relevantni i podobni za interpretaciju.
Primjerice, snimke nastale u okolici Kompresorske stanice Velika Ludina nastale su termalnom kamerom iz veće udaljenosti, izvan kruga kompresorske stanice te su na snimkama prikazane emisije plina iz centralnog ispuhivača. Napominjemo da su se na dan nastanka snimke obavljale pripreme za puštanje kompresorske stanice u rad te prilikom svakog pokretanja kompresorske jedinice (terećenja) potrebno je tzv. „odzračiti“ (propuhati) kompresorsku jedinicu, a naročito u slučaju ako nije radila dulje vrijeme. Navedeno je potrebno osigurati radi sigurnosti sustava te je navedena aktivnost propuhivanja tj. odzračivanja propisana priručnikom za rad i održavanje postrojenja od strane proizvođača opreme. Ujedno napominjemo da je navedeno odzračivanje neizbježno i dozvoljeno sukladno članku 15. stavka 3. Uredbe (EU) 2024/1787 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2024. o smanjenju emisija metana u energetskom sektoru i izmjeni Uredbe (EU) 2019/942.
Obavještavamo Vas kako se na nadzemnim i podzemnim objektima plinskoga transportnog sustava redovno provodi detekcija metana, a sve sukladno internim pravilnicima i uputama što podrazumijeva preglede plinovoda i tehnoloških objekata na godišnjoj razini prema propisanoj dinamici prema pravilnicima i uputama. U slučaju propuštanja plina na Plinacovim postrojenjima odmah se i bez odgode pristupa postupku sanacije i otklanjanju uzroka propuštanja. Nadalje, također napominjemo da je u tijeku ispitivanje različite vrste opreme na transportnom sustavu koje uključuje preglede, servise, podmazivanje i zamjenu: manometara, slavina, zasuna, raznih priključaka i slično te se uočene nepravilnosti promptno otklanjaju. Završetak svih predviđenih aktivnosti očekuje se krajem mjeseca travnja te postoji vrlo velika vjerojatnost da dostavljane snimke nisu ažurne jer je u međuvremenu zamijenjen ili servisiran dio prikazane opreme.
Tijekom zadnjeg pregleda propuštanja metana na Kompresorskoj stanici Velika Ludina, koji je obavljen 25.02.2025. godine, nisu zabilježena propuštanja metana. U kompresornicama na plinskom transportnom sustavu nalaze se automatski sustavi detekcije metana (plinodojave) te u slučaju propuštanja plina dolazi do aktivacije alarma. U zadnjih godinu dana nije došlo do propuštanja plina u prostorijama kompresornica niti se oglasio alarm plinodojave.
Ističemo kako Plinacro aktivno provodi mjere za sprječavanje emisije metana sukladno internim pravilnicima i Uredbi (EU) 2024/1787 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2024. o smanjenju emisija metana u energetskom sektoru i izmjeni Uredbe (EU) 2019/942 te da dostavljene snimke ne možemo uzeti kao relevantne jer, kao što smo i ranije naveli, radi se o termalnoj kameri koja samo po sebi ima određena tehnološka ograničenja jer, primjerice bilježi promjene u temperaturi, ali ne detektira određenu vrstu plina. Nadalje, smatrano da sudionici izrade navedenog članka nisu u potpunosti upoznati s navedenom uredbom jer ista propisuje različite obaveze, ali i iznimke.
Dodatno vrijedi napomenuti da Plinacro razvija sveobuhvatni projekt smanjenja emisija metana kojim planira u slijedeće tri godine investirati potrebna sredstva u sveobuhvatnu elektrifikaciju aktivatora te nabavu najpreciznije opreme za monitoring propuštanja metana.
Pored toga Društvo se opredijelilo za dekarbonizaciju plinskog transportnog sustava te planira kao prvu fazu u narednih deset godina uložiti znatna sredstva u pripremi plinskog transportnog sustava za prihvat obnovljivog vodika i biometana s krajnjim ciljem potpune dekarbonizacije plinskog transportnog sustava do 2050. godine, kada će se sustavom transportirati obnovljivi vodik, biometan i CO2 od mogućih emitera do budućih skladišta CO2’’. navode iz Plinacro.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu