Kadrovske promjene na čelu kutinske tvornice umjetnih gnojiva ukazuju na znani plan aktualne vlasti da privatizira to poduzeće, usprkos činjenici da je riječ o strateškoj nacionalnoj industriji, piše Deutsche Welle.
Vijest o smjeni radničkog predstavnika s čela Nadzornog odbora (NO) Petrokemije iz Kutine, drugog najvećeg hrvatskog izvoznika za 2011. godinu, nije proteklog tjedna iznenadila javnost, piše portal. Poznati sindikalist Željko Klaus isticao je i ranije da će se spremno povući s te funkcije ako država – većinski suvlasnik, s oko 51 posto dionica – želi namjestiti svog člana odbora. Ali, vlada je izabrala treće rješenje, postavivši na čelo NO-a predstavnika obveznog mirovinskog fonda Erste, izravnog bankovnog eksponenta, s manje od šest posto dionica kutinskog proizvođača umjetnih gnojiva, piše portal.
A to je već bilo razmjerno iznenađenje; obvezni mirovinski fondovi ne drže zajedno niti 15 postotaka Petrokemije, te se vladin potez nužno iščitava u svjetlu najava otprije četiri mjeseca, kada je novoformirana izvršna vlast koalicije SDP-HNS iskazala namjeru da proda svoj udio u toj kompaniji. Uz plebiscitarnu podršku radništva, sindikat se tad uspješno odupro apsolutnom povlačenju države, pozivajući se na Sporazum o privatizaciji iz 1998. godine, kojim se garantira i visok udio radničkih predstavnika u Nadzornom odbor
“Radi se o izravnoj sprezi države i krupnog kapitala, prepuštanjem nadzorne funkcije nekome čiji je interes samo i isključivo špekuliranje na burzama, a ni u primisli mu nije proizvodnja ili, ne daj Bože, radna mjesta”, izjavio je za Deutsche Welle zamjenik glavnog sindikalista Davor Rakić. On smatra da im je najnovijim rješenjem u Nadzornom odboru poslana jasna poruka, no poručuje da će radnici znati odgovoriti na nju. Kutinjanima se u tom smislu doista može vjerovati, prisjetimo li se opsadnog stanja u njihovu gradu prije 14 godina, riješenog u korist odlučnog radništva. Izvorni tekst pročitajte ovdje.
(pd)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Država u spregi s krupnim kapitalom? To je kao loše? Treba biti u sprezi s Lesarom, Ribićem i Klausom? S našim parama?
Kakva su to vremena došla kad su vlasnici umjesto sindikata počeli upravljati firmom? Pa to je užas, to je kapitalističko zlo! TVORNICE RADNICIMA! ŽIVIO DRUG TITO!
Uključite se u raspravu