Singapur u novoj godini ima opravdan razlog za slavlje jer ponovno zauzima prvo mjesto na kvartalnoj ljestvici najsnažnijih svjetskih putovnica.
Naime, vlasnici tog crvenog putnog dokumenta uživaju bezvizni pristup u 195 od 227 destinacija diljem svijeta, pokazuje to Henley Passport Indexu, a što je više nego što imaju građani bilo koje druge države na Zemlji.
Japan je na drugom mjestu te ljestvice, a ‘srebrnu medalju’ osigurao je zahvaljujući povratku bezviznog pristupa Kini, i to prvi put nakon završetka pandemije koronavirusa. Imatelji japanske putovnice bez vize mogu u 193 destinacije.
Članice Europske unije Francuska, Njemačka, Italija i Španjolska zauzimaju treće mjesto zajedno s Finskom i Južnom Korejom, čije putovnice omogućuju putovanje u 192 destinacije bez prethodno potrebne vize.
Četvrta pozicija na ljestvici svjedoči o snazi schengenskog prostora bez granica, a koji osigurava slobodno kretanje za više od 425 milijuna građana EU-a. Na njoj se nalazi sedam zemalja EU-a, svaka s bezviznim pristupom u 191 destinaciju: Austrija, Danska, Irska, Luksemburg, Nizozemska, Norveška i Švedska.
Na petom mjestu nalaze se Belgija, Novi Zeland, Portugal, Švicarska i Ujedinjeno Kraljevstvo — sve s bezviznim pristupom u 190 destinacija, piše CNN.
Prema Henley Passport Indexu za 2025. godinu, hrvatska putovnica zauzima 11. mjesto s bezviznim pristupom u 183 zemlje, dok prema podacima Passport Indexa, putna isprava Lijepe Naše ostvaruje 176 bodova što je pozicionira na 5. mjesto na ljestvici najsnažnijih putovnica s globalnim dosegom od 88 posto.
Jaz u mobilnosti
Ljestvica, sada već stara dva desetljeća, koju je kreirala londonska globalna savjetodavna tvrtka Henley & Partners, prati globalne slobode u 227 zemalja i teritorija širom svijeta, koristeći ekskluzivne podatke Međunarodnog udruženja zračnog prijevoza (IATA).
Na suprotnom kraju ljestvice, na 106. mjestu, Afganistan ostaje na samom dnu s bezviznim pristupom u samo 26 destinacija, a što je pad za dva mjesta u odnosu na prethodnu godinu. Sirija je na 105. mjestu (27 destinacija), dok je Irak na 104. mjestu (31 destinacija).
Valja napomenuti da jaz između onih na vrhu i dnu ljestvice u kontekstu putničkih sloboda nikada nije bio veći.
Christian H. Kaelin, predsjednik Henley & Partnersa, izjavio je u priopćenju da bi pojam državljanstva kao i “lutriju rođenja” trebalo temeljito preispitati zbog porasta temperatura, sve češćih i ozbiljnijih prirodnih katastrofa koje prisiljavaju zajednice na iseljavanje i čine njihova okruženja nenastanjivima. Istovremeno, politička nestabilnost i oružani sukobi diljem svijeta mnoge tjeraju da napuste svoje domove u potrazi za sigurnošću i utočištem.
Usponi i padovi
Ostatkom ljestvice dominiraju europske zemlje, uz nekoliko iznimaka. Australija i Grčka dijele šesto mjesto, dok su Malta, Poljska i Kanada na sedmom mjestu.
Osmo mjesto dijele Češka i Mađarska, dok su Sjedinjene Američke Države i Estonija na devetom mjestu. Deseto mjesto drže Litva, Latvija, Slovenija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Ujedinjeni Arapski Emirati ostvarili su veliki napredak na ljestvici globalne mobilnosti, dodavši 72 destinacije od 2015. godine i napredovali za 32 mjesta do 10. pozicije, s bezviznim pristupom u 185 destinacija. Kina je također ostvarila značajan skok, sa 94. na 60. mjesto u posljednjem desetljeću.
Samo 22 od 199 svjetskih putovnica pale su na ljestvici, a među najvećim gubitnicima su Venezuela, SAD, Vanuatu, Britanija i Kanada, koja je pala za tri mjesta.
Henley & Partnersova ljestvica samo je jedan od više indeksa koje financijske tvrtke koriste za rangiranje globalnih putovnica prema pristupu koji omogućuju svojim građanima.
Arton Capitalov Passport Index prati putovnice 193 zemlje članice UN-a i šest teritorija, a ažurira se u stvarnom vremenu kroz praćenje službenih vladinih portala. Prema Artonovom Global Passport Power Ranku za 2025., UAE je na prvom mjestu, a Španjolska na drugom.
Popis najsnažnijih putovnica u 2025.
- Singapur (195 destinacija)
- Japan (193)
- Francuska, Njemačka, Italija, Španjolska, Finska, Južna Koreja (192)
- Austrija, Danska, Irska, Luksemburg, Nizozemska, Švedska, Norveška (191)
- Belgija, Novi Zeland, Portugal, Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo (190)
- Grčka, Australija (189)
- Kanada, Poljska, Malta (188)
- Mađarska, Češka (187)
- Estonija, Sjedinjene Američke Države (186)
- Litva, Latvija, Slovenija, Ujedinjeni Arapski Emirati (185)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu