Mississippi, najsiromašnija savezna država u Sjedinjenim Američkim Državama, samo što nije prestigla najveću europsku ekonomiju – Njemačke – kada je riječ o BDP-u po glavi stanovnika. Objavio je to Euronews Business, koji je usporedio američke savezne države s europskim zemljama.
Dakle, BDP po glavi stanovnika najsiromašnije američke savezne države veći je od onog u pet najvećih europskih gospodarstava, osim Njemačke. Ipak, Mississippi se ubrzano približava Njemačkoj. Podaci pokazuju da BDP po glavi stanovnika Mississippija zaostaje za njemačkim pokazateljem za 1.524 eura. Njemačka je 2024. bila treće najveće svjetsko gospodarstvo, pridonoseći 24,3 posto ukupnom BDP-u EU-a.
BDP po glavi stanovnika Mississippija znatno je viši od BDP-a preostale četiri vodeće europske ekonomije, nadmašujući Španjolsku za 16.710 eura, Italiju za 12.553 eura, Francusku za 5.415 eura i Veliku Britaniju za 1.339 eura. Druga najsiromašnija država, Zapadna Virginija, imala je osjetno viši BDP po glavi stanovnika od svih pet europskih zemalja, nadmašujući Njemačku za 5.270 eura.
Podaci koji su korišteni su oni za 2024. godinu iz izvješća Global Outlook Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), objavljenog u listopadu. Za američke savezne države korišteni su sezonski prilagođeni podaci Zavoda za ekonomsku analizu SAD-a (BEA) za treće tromjesečje 2024. te procjene populacije Zavoda za popis stanovništva SAD-a iz srpnja.
Ako u obzir uzmemo prilagodbu prema paritetu kupovne moći (PPP), brojke i ljestvice znatno se mijenjaju. Prema MMF-u, koji te brojke prilagođava za američke dolare, BDP po glavi stanovnika u SAD-u iznosi 86.601 dolar, dok je prosjek EU-a 62.660 dolara. Tada BDP po glavi stanovnika, prilagođen za paritet kupovne moći (PPP), u SAD-u nadmašuje onaj u svim zemljama EU-a, osim u Luksemburgu i Irskoj, koje se smatraju iznimkama.
No, razlika između SAD-a i europskih zemalja znatno se smanjuje prilagodbom za PPP. Na primjer, njemački BDP po glavi stanovnika, koji iznosi 55.521 dolar u tekućim cijenama, raste na 70.930 dolara kad se prilagodi za PPP.
Prema Eurostatu, visoki BDP Luksemburga “djelomično se objašnjava činjenicom da velik broj stranih radnika doprinosi BDP-u zemlje, iako nisu dio stalnog stanovništva Luksemburga”. Dr. Tom McDonnell, suvoditelj Nevin Economic Research Institutea, rekao je za Euronews Business da je irski BDP iskrivljen zbog poreznih strategija američkih multinacionalnih kompanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu