Na američkoj crnoj listi zbog kršenja sankcija Iranu i tvrtka iz RH

Autor: Poslovni.hr/Hina , 05. lipanj 2013. u 17:56
Thinkstock

Američko ministarstvo financija uvrstilo je na crnu listu 37 kompanija iz cijelog svijeta, uključujući i jednu sa sjedištem u Hrvatskoj.

Američko ministarstvo financija uvrstilo je na crnu listu 37 kompanija iz cijelog svijeta, uključujući i jednu sa sjedištem u Hrvatskoj, zbog sumnji da pomažu vladi u Teheranu kako bi zaobišli sankcije.

U ministarstvu tvrde da 37 kompanija, među kojima su mnoge fiktivne, sa sjedištima od Njemačke, Južnoafričke Republike, Hrvatske i Ujedinjenih Arapskih Emirata tvore mrežu "naizgled privatnih poduzeća" pod imenom "Izvršenje naredbi imama Homeinija" (EIKO).

EIKO i njegove podružnice, od kojih jedna pod kraticom TEACO upravlja fiktivnim kompanijama u svijetu i kontrolira ih, a druga se bavi ulaganjima (Tadbir Economic Development Group), "nastupaju u ime iranske vlade i posluju u različitim sektorima iranske ekonomije i širom svijeta", navodi se u priopćenju. Tvrde i da je dodatna zadaća tih tvrtki zaobilaženje sankcija.

Popis 37 kompanija objavljen je na internetskoj stranici američkog ministarstva financija, a među njima je i Cilinder Sistem sa sjedištem u Slavonskom Brodu.

No, u hrvatskom Ravnateljstvu policije ističu da te tvrtke nema u policijskoj evidenciji.

Za tu se kompaniju na internetskoj stranici američkog ministarstva navodi da je "TEACO u listopadu 2010. ocijenio da se Cilinderom loše upravlja pa je EIKO zatražio da se imenuje nova uprava. Nakon toga kontrola nad Cilinderom prebačena je s Rey Investment Companyja na TEACO".

"EIKO je bio zainteresiran i za kupovinu banke u srednjoj Europi i razmatrao mogućnost da za tu transakciju iskoristi Cilinder Sistem", dodaje se.

Prema američkoj politici sankcija, Irancima i tvrtkama uvrštenima na crnu listu zabranjeno je poslovanje s američkim kompanijama i grđanima, a njihova je imovina u SAD-u zamrznuta. Oštre kazne zaprijećene su i svima koji pomažu Iranu da zaobilazi sankcije.

U priopćenju se navodi da su kompanije koristile povoljne kamate na kredite iranskih banaka zbog zarade na prodaji i upravljanju imovinom, uključujući i konfiscirane nekretnine u Iranu u vlasništvu Iranaca nastanjenih u inozemstvu.

Komentirajte prvi

New Report

Close