Što bi se točno dogodilo kada bi građani Hrvatske mogli preko interneta s nekoliko klikova miša osnovati tvrtku u roku nekoliko minuta, sati ili najviše jedan dan?
Ili još gore, što bi se dogodilo kada bi svim građanima EU omogućili da se spoje na stranicu Psc.hr ili Gov.hr i tu s nekoliko klikova mišem registriraju svoju tvrtku u Hrvatskoj? Ako je vjerovati Ministarstvu pravosuđa bio bi to po svemu sudeći početak apokalipse. I budimo iskreni, iz njihove perspektive, bili bi potpuno u pravu! Pogledajmo samo koliko je postojeći sustav registracije tvrtki, koji se temelji na predostrožnosti, učinkovit. U Hrvatskoj u posljednjih dvadesetak godina nije zabilježen niti jedan slučaj da su kriminalci osnivali tvrtke. U Hrvatskoj nije zabilježen slučaj da su hrvatske tvrtke poslužile kao paravan za pranje novca. U Hrvatskoj nije zabilježen slučaj gospodarskog kriminala. U Hrvatskoj nije zabilježeno da su privatizirane tvrtke osnivale tvrtke kćeri preko kojih se izvlačio novac.
U Hrvatskoj nije zabilježen slučaj da se u Sudski registar kao vlasnik tvrtke uspio upisati netko kome se to kasnije osporavalo. I sve to nije zabilježeno, jer hrvatski sustav registracije tvrtki savršeno funkcionira! Zahvaljujući savršenosti tog sustava, koji se temelji na dvostrukoj kontroli budućih poduzetnika na početku – sa strane Sudskog registra i sa strane javnih bilježnika, naša policija jedina na svijetu ne mora se baviti gospodarskim kriminalom. Jednako tako Porezna uprava, zahvaljujući tome što su suci i javni bilježnici temeljito profiltrirali buduće poslodavce ima mnogo jednostavniji posao. Varanja na porezu takoreći i nema, izuzev onih koji pod utjecajem zločestih turista i kupaca podlegnu i ne ispostave račun nego proizvod ili uslugu naplate, a da pri tome nisu državi dali ni lipe za PDV.
Za razliku od Hrvatske, države poput Irske, Danske, Velike Britanije i niza drugih "neuređenih zapadnih zemalja", koje previše radosno dočekuju domaće i strane poduzetnike, te koje se izgleda preoptimistično nadaju njihovim investicijama i zapošljavanju, upravo te zapadne države bahato se razmeću s mogućnosti brze online registracije novih tvrtki. Klik, klik, bljak! Kad usporedimo njihovu zaposlenost, njihov BDP i njihove izvještaje o izravnim stranim investicijama s onima koje ima Hrvatska, odmah postaje jasno koliko možemo biti sretni što nas ovdje naše Ministarstvo pravosuđa tako dobro štiti od poduzetništva. Pri tome se naše Ministarstvo pravosuđa potrudilo i da osigura profiltriranim, uzoritim poduzetnicima takvu razinu pravne sigurnosti i efikasnost pravosudnog sustava kakvu u jednoj Irskoj, Danskoj i Velikoj Britaniji mogu tek poželjeti.
Sve to ukazuje da hrvatsko Ministarstvo pravosuđa ima neoborive argumente da zadrži status quo, jer nedvosmisleno se pokazalo da je hrvatski sustav, kako je osmišljen i kako se provodi, na korist ne samo poduzetnika već svih građana Hrvatske. Štoviše, "naš sistem" osigurava rast gospodarstva, potiče investicije i ono glavno – jamac je otvaranja novih radnih mjesta. I sve smo to postigli, jer imamo sustav koji odmah utvrdi tko će biti dobar, a tko nikada ni neće postati poduzetnik. Pri tome osigurava solidnu pravnu zaposlenost i ubire solidne pravne naknade. Konačno, tehnički je nemoguće pogotovo u današnje vrijeme utvrditi tko je preko interneta pristupio kojoj usluzi.
To najbolje znaju banke, koje se i najviše brinu za sigurnost i najviše osiguravaju protiv eventualnih pokušaja krađa, pranja novca i drugih malverzacija. U Hrvatskoj zbog toga niti jedna banka ne nudi mogućnost internetskog bankarstva. Zamislite samo što bi se dogodilo kad najveća banka u Hrvatskoj ponudila takvu opciju svojim klijentima? Pa ovi bi očigledno poludjeli od veselja što sada "anonimno", sa svojim karticama i tokenima u rukama, mogu prati lovu, krasti i raditi smicalice. Zato nema razloga da osim usluge online registracije obrta, u planu do kraja godine, Ministarstvo pravosuđa dopusti nastavak te reforme – na tvrtke. Previše je toga u igri.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Bravo!
Izvrstan članak!
Samo je javnobilježnički lobi jači od EU regulative, a naši ministri pepuni integriteta! Ovaj put bi valjalo podanički poslušat da skinemo mafiju s vrata! [emo_plazi]
Uključite se u raspravu