Da govorimo o građanima, onda bi rekli da policajac građaninu ne može naplatiti kaznu bez da mu je osobno uruči u papirantom obliku.
Mogli bi reći i da Porezna uprava ne može kazniti građanina za porezni prekršaj a da mu rješenje, na koje ima pravo žalbe, osobno ne uruči u papirnatom obliku. Međutim, kad govorimo o tvrtkama i investitorima, onda su pravila drugačija. Država može ugasiti tvrtku, primjerice d.o.o. ili j.d.o.o., a da o tome ni na koji način osobno ne obavijesti vlasnika ili odgovornu osobu.Ni papirnato, ni elektronički, ni telefonom, ni faksom. Nikako.U 2012. tako je ugašeno više od 13 tisuća tvrtki. Još 10 tisuća je čekalo svoj red, a jednako dinamično nastavilo se s takvim, takoreći prijekim suđenjima i lani.
Pod izlikom nužde efikasnog brisanja "fikus" tvrtki iz Sudskog registra u srpnju 2010. godine donesene su izmjene Zakona o sudskom registru članak 70. po kojem se sudovima dopustila automatska likvidacija pravnih subjekata, i to tako da se vlasnika i odgovornu osobu u tvrtki o tome ne mora prethodno osobno obavijestiti.Procedura je složena tako da Porezna uprava da prijedlog, a sud ga automatikom izvršava. Vlasniku i odgovornoj osobi dan je rok od šest mjeseci za žalbu. Međutim, vlasnik ili odgovorna osoba prvo bi trebali biti svjesni da je Porezna uprava poslala sudu prijedlog za likvidaciju njihove tvrtke i da je sud takav prijedlog stavio u proceduru. A zakon je složen tako da se to "osvještavanje" izbjegne.Stavkom 7. članka 70. izmjenjenog Zakona o sudskom registru sudu je naloženo da "mora nakanu da će subjekt upisa brisati iz sudskog registra priopćiti njegovim zakonskim zastupnicima", ali u druge dvije rečenice istog stavka ta se obveza uklanja.
One glase: "Sud može odrediti da se nakana za brisanje i davanje roka za isticanje prigovora objavi onako kako se objavljuju upisi u sudski registar. U tom slučaju objava nakane za brisanje društva iz sudskog registra ima učinak dostave priopćenja registarskog suda subjektu upisa…".Drugim riječima, ako redovito ne čitate Narodne novine ili ne listate Sudski registar, moglo bi vas iznenaditi što država kani napraviti vašoj tvrtki.Da ste građanin, odnosno čovjek, i da vas država za nešto tereti imali biste prava da vas se osobno obavijesti. Kao tvrtka, u ovoj državi to pravo nemate. No, začudo, za državu to pravo nemaju ni investitori, odnosno vlasnici tvrtki kao ni odgovorne osobe u tvrtkama.Država se čak hvali koliko je u tim eliminacijama uspješna. Do jeseni 2012. izbrisano je više od 13 tisuća tvrtki, dodatnih 10 tisuća je ubačeno u proceduru, a eliminacije su nastavljene i lani.Proizlazi kao da iza svih tih brojki ne stoje i investitori. Kao da tih 13 tisuća odstrela pravnih subjekata, pa 10 tisuća odstrela, pa još njih unutar zadnjih godinu dana, nije pogodilo i investitore.I tako smo načeli sam početak podužeg popisa pravnih nesigurnosti s kojima se u poslovanju susreću svi koji danas posluju, to žele raditi ili drže svoje tvrtke u mirovanju.A za rješavanje problema poput ovog dovoljno bi bilo da država počne investitore tretirati kao ostale građane.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu