Prije četrdeset godina SAD i veći dio Europe naučio je tešku lekciju o svojoj opasnoj ovisnosti o fosilnim gorivima.
Nakon izraelske pobjede u Jomkipurskom ratu, arapske članice OPEC-a objavile su naftni embargo onima koji podržavaju Izrael. Razvijene zemlje, suočene s naglim prekidom opskrbe ključnim izvorom energije i vrtoglavim poskupljenjem nafte u cijelome svijetu, osjećale su se potpuno bespomoćno.No ispostavilo se da razvijene zemlje imaju izbora u pogledu smanjenja ovisnosti o arapskoj nafti. Samo tada još nisu shvaćale, ili im nije bilo stalo shvatiti da postoji potreba za tim sve dok OPEC nije zatvorio slavinu. I dok su potrošači čekali u dugim redovima, vlade su pokušale potaknuti inovativna rješenja, primjerice povećanjem uvjeta učinkovitosti automobila i određenih uređaja poput hladnjaka. Godine 1977. SAD je uspostavio Ministarstvo energije (DOE), a godinu dana kasnije donio Nacionalni zakon o energiji, koji je predstavio alate kao što su regulacija industrije i porezni poticaji za promicanje učinkovite potrošnje goriva i obnovljivih izvora energije.
Bezvoljne vlade
Navedena nastojanja potaknula su zamjetna poboljšanja kada je riječ o energetskoj učinkovitosti. Od 1973. do 1985. američka potrošnja energije po dolaru BDP-a spustila se za 28%, dakle pet puta brže nego u prethodnih četvrt stoljeća, vidljivo je iz podataka DOE-a.No posljedični pad potražnje uzrokovao je pad cijene nafte 1986. godine, čime su se otvorila vrata nove ere jeftine energije. Na krilima toga započeo je dvadesetogodišnji gospodarski procvat, istovremeno sa smanjenjem pritiska na vlade da održe postojeći zamah napretka prema boljoj energetskoj učinkovitosti. Međutim cijena nafte ne odražava pravu cijenu potrošnje fosilnih goriva. Osim gospodarskog troška i ljudskih žrtava u ratovima koji se vode radi održavanja pouzdanih zaliha nafte, tu je i zapanjujuća cijena koju već plaćamo, a koja će u godinama pred nama itekako porasti, vezana uz klimatske promjene potaknute ljudskim djelovanjem.
Nedavno objavljena Peta procjena Međuvladinog panela za klimatske promjene Ujedinjenih naroda (IPCC) daje nam dodatne dokaze da se klimatske promjene potaknute ljudskim djelovanjem doista već događaju. Nastavak ispusta stakleničkih plinova golemih razmjera kao danas imat će razorne posljedice, među kojima su i puno češće te intenzivnije elementarne nepogode. Obrat ovoga trenda zahtijeva hitno djelovanje. Baš kao i 1970-ih, inovacije su ključ za učinkovita rješenja. No za razliku od prije 40 godina, ne možemo očekivati da će vlade poslužiti kao pokretač napretka. U posljednjih nekoliko godina vlade jasno iskazuju manjak volje i spremnosti za provođenje smionih mjera i regulacijskih poteza potrebnih za zaustavljanje drastičnih klimatskih promjena. I tako je, otkad svjetski vođe nisu uspjeli postići dogovor o klimatskim promjenama na COP15 konferenciji u Kopenhagenu 2009., ovaj problem poguran u pozadinu, a tvorci političkih mjera umjesto toga su se usredotočili na sprečavanje posljedica i prelijevanja globalne gospodarske krize. Iako bi mnogi pozdravili rješenja s vrha nalik onima iz 1970-ih, takav ishod nije izgledan u bliskoj budućnosti.
Učinkovitiji sustavi
Srećom, postoji i drugi način. Inovacije koje dolaze iz poslovnog svijeta kao i tržišna rješenja mogu poslužiti kao pokretač odlučne globalne smjene od sputavajuće ovisnosti o fosilnim gorivima prema učinkovitijim sustavima temeljenima na obnovljivim izvorima energije.Analiza Instituta Rocky Mountain pod nazivom Ponovni izum vatre (Reinventing Fire) dokazuje da je takva budućnost moguća te nudi tržišne strategije za opskrbu energijom američke privrede koja će 2050. biti za 158% veća, i to bez ovisnosti o nafti, ugljenu i nuklearnoj energiji. Hitri i odlučni potezi kao što su postizanje bolje energetske učinkovitosti građevina, dizajniranje automobila koji troše vrlo malo fosilnih goriva ili imaju sasvim drugačiji pogon te povećanje udjela obnovljivih izvora energije u opskrbi električnom energijom osigurali bi da se ne ostvari budućnost znatno toplijeg i puno neugodnijeg svijeta iz 2050. na kakvoga nas IPCC upozorava. Naši poslovi i životi, da ne spominjemo živote budućih naraštaja ne bi trebali biti taoci naše trajne ovisnosti o fosilnim gorivima.
© Project Syndicate, 2013.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu