Bojim se da mi novac ne obezvrijede doslovce preko noći. Jer, kako to drukčije i uraditi nego se nekog petka zatvoriti u četiri zida, dogovoriti novi svjetski poredak, i svima to jednostavno objaviti u subotu ujutro. Da se cijeli dan grizu, cijelu nedjelju smiruju, a u ponedjeljak budu smireni koliko mogu biti – rekoh Insajderu. Hm, da ga predstavim. On nije bankar, ali radi za banke."Razumijem te", reče on. "Dionice su mi", ponavljam da savjet ne tražim, niti bih ga dao, "skupe. Najsretniji bih bio da se mogu skloniti u dividende, pa još i jeftine papire, ali ta baka s dionicama je prošla. Što se zlata tiče, birajući između digitalnog i poluga gotovo bih najradije odabrao dukate i nakit po seoskim škrinjama. Muči me misao da stvarno nemamo pojma koliko keš može biti kralj, i kad kucne čas, ne bih htio ostati ni bez svoje sirotinje, a ne bih htio ni da mi vlade obezvrijede sirotinju. A ciklusi su kakvi jesu, godine", rekoh. "Ma, ne! Ciklusi znaju trajati i samo nekoliko sati", reče on. Ali, naravno, razumije da to nije igra za svakoga, tj. to je igra za vrlo, vrlo malo ljudi. Moja definicija zadovoljstva bila bi kupnja dionice koja dividendom za sedam do deset godina vrati uloženo, pa onda još na vrhuncu histerije i cijena naraste do ludila. Prodam, i čekam da se balon ispuše, pa opet isto…
Dijamanti ili diverzifikacija
Ovo, dionice su skupe, treba shvatiti vrlo široko. I prije Pi-Ija, uprosječenih Pi-Ija i ostalih pokazatelja, procjena budućnosti – savjet ne tražim, niti bih ga dao – mislim da cijela američka i europska populacija slušaju krivi tekst. Moje podrumsko, privatno mišljenje jest da ni Amerikanci ni Europljani zapravo još nisu osvijestili da je, šahovskim rječnikom, partija izgubljena. Ne baš pacerski, u otvaranju, već u središnjici, ali slušam političare u Americi i Europi (eto, Hollande neki dan reče da je najgore prošlo), i nitko nema tri čiste reći da bi bolje bilo predati i početi novu partiju nego igrati do mata, produljivati agoniju koliko god se može. Govoreći o mojoj idućoj kupnji, govorim da bih radije da zapadna civilizacija shvati da je život na koji se naviknula gotov, da nema tog velemajstora koji bi preokrenuo poziciju i okončao krizu. Hoću reći, spreman sam na deset, dvadeset, prije trideset godina ameroeuropskih muka (bit će sreća u nesreći bude li se ratovalo daleko od Europe, a ide ka tome). I, da ne duljim, gledajući Pi-Ije hrvatskih kompanija i svjetskih indeksa, volio bih da netko prvo zapadu i Hrvatskoj kaže kako stvari zapravo stoje, pa da onda vidimo što je to dionica, a što cijena. "A čuj, možeš kupiti dijamante. Ne kao nakit, nego kao nešto što se primjenjuje u industriji. A možeš diverzificirati, osim ovdje popularnog švicarskog franka kupiti australski dolar, kanadski dolar, valute svih skandinavskih zemalja, eto, neka ti bude, norvešku krunu, koju ovdje također vole. Možda nije loša ideja osigurati se kupnjom valuta iza kojih ipak stoji neka vrijednost, koje imaju podlogu", reče Insajder. I, prođe li operacija EURUSD kako se nadam, vrlo sam blizu kupnji nekoliko valuta koje neće biti ni euro ni američki dolar.
Nekretnine jeftinije od dionica
Koliko je stanje kritično, vidi se i po globljenju obrtnika 10.000 kuna zbog snijega ispred radnji. Oglobiš li ih 10.000, to je 100,000.000 kuna. Velika lova, ali malo da bi se okajali toaleti čiji kvadrat košta koliko i kvadrat Mercedesa. Dok ne vidim što će biti s porezom na nekretnine, a nakon što se novac od prodaje nekretnina slegne na račune dok ne vidim hoće li se oporezovati i kamate, uz ove cijene dionica nisam lak na okidaču. Možda panika bude takva da se čak i nekretnine mogu dobiti debelo ispod fair cijene. Sigurno to nije najbolja oklada, ali uopće me ne bi iznenadilo da nekretnine budu jeftinije od dionica. Što se dionica tiče, dok se fondovi na televiziji ne reklamiraju po definiciji "dok publici na nos ne izađe, a onda još malo", prije će me iz nekih istisnuti nego što ću ih prodati. Reklame su mi važnije kao vjesnik nove kupnje nego prodaje. Stvarno mi fali to hvaljenje prinosima krupnim, a sitnim slovima ispisano da rezultati u prošlosti nisu nikakvo jamstvo u budućnosti…
* Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju ni na bavljenje dionicama. Autor posjeduje HDEL-R-A, IPKK-R-A, TUHO-R-A, KODT-P-A, HBAS-R-A, LURA-R-A, VPIK-R-A, VIRO-R-A, STTB (Makedonija), PLNM (Srbija) i HLF (NYSE).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.birta ,,samo da ti se javim,,,obecao sam ti se javiti kad HERBALIFE dodje na cjenu 36-37 dolara…koliko nekapitaliziranog profita je odneslo? pozdrav
OLIMPIJSKI VREMEPLOV [emo_palacg]
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/olympics2000/swimming/937133.stm
Birta, kupi malo zemlje, posadi malo povrća i koju maslinu. Sve ostalo je virtualno i ima vrijednost u samo određenim trenutcima. Ako nisi iskoristio taj trenutak, bye, bye. To si već vidio! [emo_smijeh]
Uključite se u raspravu