Iz nekih od ljetnikovaca ili jahti na kojima godišnje odmore provodi Vladina vrhuška prema medijima je odaslana priča o tome da u Vladi razmišljaju o poreznoj reformi u smjeru jedinstvene stope ili tzv. flat rate modela.
"Ali, bude li se to ozbiljno razmatralo, najprije se moraju napraviti izračuni i efekti na proračun", rekao je izvor iz Vlade jednim dnevnim novinama, ističući kako je "cilj Vlade povećati investicije te kako će stoga uzeti u obzir svaku razumnu mjeru koja bi bila poticajnija za ulaganja". Među ekonomistima to je uglavnom iščitano kao "morska ideja" koja u dogledno vrijeme ima otprilike jednake izglede da se realizira kao i sporadična nabacivanja flat taxom u posljednjem desetljeću, nadahnuta solidnim ekonomskim postignućima nekolicine zemalja koje su imale tako pojednostavljen sustav. No, s krizom i pojačanim socijalnim izazovima flat tax je mahom izazivao medijsku pažnju zbog napuštanja (što su učinile Češka i Slovačka) i okretanja različitim stopama oporezivanja dohodaka, potrošnje, dobiti.
"Da je to ozbiljnija i konkretnija ideja, teško da je već dosad ministar Slavko Linić ne bi lansirao", u polušali je prokomentirao jedan analitičar. Osim što poreze općenito ne vidi kao ključnu prepreku ulaganjima i ulagačkoj klimi, porezne se reforme, kaže, pripremaju barem dvije godine i kad se s njima ozbiljno računa, pokreću se na početku mandata. Dodaje i kako "ideja" ni iz perspektive aktualne proračunske situacije, sve težeg hvatanja koraka s planiranim prihodima i deficita koji probija zadane gabarite ne zvuči odveć uvjerljivo. Kad pritisnuti problemima ljudi ne znaju što bi, onda se sjete toga ili, recimo, premještanja Ministarstva poljoprivrede u Osijek, kaže Martina Dalić, Linićeva prethodnica.
Podsjeća kako smo svojedobno imali sustav s malim brojem stopa i malim brojem izuzeća. Bio je to gotovo flat tax sustav, u kojemu je koliko-toliko bila uspostavljena ravnoteža između oporezivanja dohodaka i dobiti, dobit 30 posto sa zaštitnom kamatom ili efektivno oko 20 posto, porez na dohodak 35 posto, a efektivno ispod 20, te PDV s jednom stopom. "I što se dogodilo? Razmontirano! Tko je vodio glavnu liniju demontaže? Potpredsjednik Vlade Linić. S kojim argumentom? Da to nitko nema. A onda je za dvije-tri godine došlo divljenje flat taxu". Sve je to dokaz lutanja, smatra Dalić ponavljajući da ključ fiskalne konsolidacije, pa i investicijske klime, nije pretežito na porezima već na rashodima. Za reforme u tom području očito manjka političkog kapitala pa i ideje baš ne pršte. A deficit ide prema 14-15 milijardi kuna – bez "sanacije" zdravstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Posto su cijene u turistickim objektima cak i porasle a ne pale od kada je pdv samo 10%, i ja smatram da je to bio los potez Vlade. Kako su velike kuce manje-vise uvijek izdavala racune, zbog sebe samih, automatski je prilijev pdv iz tog sektora pao za 1,5 puta. Znaci, nesto se ubralo dicipliniranjem malih privatnih hotela, restauranta i kafica ali tu bi promet morao porasti za 2,5 puta da bi ubrali isti porez kao i prosle godine. Summa summarum, dok se temeljito ne proceslja rashodovna strana budgeta, ne treba uopce niti razmisljati o novom definiranju porezne presije.
Ideja -je posljedica pogreške kod smanjenja PDV-na u turizmu.
Vidjevši u perspektivi- da će turizam donijeti u Proračun, više
od očekivanog, radi se o zamaskiranoj ispravci- pogrešne Odluke o smnajnjenju PDV-a, čime bi se ponovno-prihodi od turizma usmjerili u Proračun u još većem opsegu.
Po meni, ovo s turizmom je uzasno losa odluka…opravdati porez na hranu od 25% domacim potrosacima, koju su ionako uzasno siromasni a na turizam staviti 10%-gdje su gotovo sve stranci, to je stvarno tesko.
Ideja -je posljedica pogreške kod smanjenja PDV-na u turizmu.
Vidjevši u perspektivi- da će turizam donijeti u Proračun, više
od očekivanog, radi se o zamaskiranoj ispravci- pogrešne Odluke o smnajnjenju PDV-a, čime bi se ponovno-prihodi od turizma usmjerili u Proračun u još većem opsegu.
to su samo alibi potezi (ak se uopce razmislja o tome) jer u situaciji gdje drzava haraci na veliko i utjeruje svaku kunu, sigurno da nece smanjiti nikakve poreze, mogu samo povecati. A ovo ce uvesti samo ako smatraju da mogu izvuci vise love, a ne da nesto pojednostave.
Uključite se u raspravu