Europski fondovi i JPP mogu biti dobitna kombinacija

Autor: Ariana Vela , 29. srpanj 2013. u 22:00

Kod projekata financiranih iz EU fondova važno je ocijeniti održivost i postići razmjer između uloženog i rezultata.

Piše: Ariana Vela, direktorica konzultantske tvrtke EU PROJEKTI

U posljednje se vrijeme bavim promišljanjem o tome kako ujediniti projekte javno-privatnog partnerstva (JPP) i one financirane iz EU fondova, odnosno kako pronaći odgovarajući mehanizam za njihovo sjedinjavanje. Naime, u našem je radu česta pojava da postoje privatni investitori koji žele iskoristiti zapuštene javne objekte ili imaju financijskih i ljudskih kapaciteta za pružanje javnih usluga koje JLRS ne mogu samostalno financirati.

Ovdje se može raditi o manjim projektima kao što su projekti uvođenja energetski učinkovite javne rasvjete, ali pravi su dobitak veliki infrastrukturni projekti nužno potrebni određenom gradu, općini ili županiji za koje nemaju vlastitih sredstava.Dobra vijest u cijeloj priči jest da je Agencija za javno-privatno partnerstvo jako aktivna u zagovaranju kvalitetnih modela JPP-a, za razliku od svih onih krnjih modela koje se u javnosti nazivalo JPP-om i koji su u konačnici rezultirali velikim gubicima sviju strana. Istovremeno, Agencija je prepoznala važnost EU fondova u JPP projektima i započela s identifikacijom modela i mehanizama koji bi bili primjenjivi prilikom kombiniranja JPP-a s EU fondovima.

Što to donosi sudionicima JPP-a?
Za početak, jasno definirana pravila igre koja smanjuju mogućnosti zlouporaba i povećavaju transparentnost. Također, kod projekata financiranih iz EU fondova jako je važno ocijeniti financijsku održivost projekta i postići razmjer između novca uloženog u projekt i rezultata koji su postignuti, što je kompatibilno s ciljevima JPP-a koji za privatnog partnera znače da mu je svako napuhivanje cijene onemogućeno jer mu naknada koju će kasnije dobivati neće pokrivati troškove. Dakle, otvara se prostor za pripremu i provedbu projekata skorjenih po mjeri JLRS-a, odnosno građana, koji neće oštetiti lokalne proračune i koji će pokazati dugoročnu održivost. Na sve to dodajte već osmišljen financijski model koji je poznat unaprijed i koji služi kao svojevrsna analiza troškova i koristi. 

Težak put
Traženje modela koji će ujediniti JPP s EU fondovima neće biti jednostavno jer je svaka JLRS specifična; od potreba do proračuna, stoga je realno očekivati da svaki sudionik JPP-a nadograđuje jedan osnovni model i prilagaođava ga svojim potrebama. Srećom, procedure odobravanja EU sredstava zahtjevaju visoku razinu transparentnosti pa će i ove prilagodbe u jednom trenutku evaluacije biti stavljene pod povećalo. Kvalitetne modele sjedinjavanja možete očekivati krajem ove godine, no svi zainteresirani već sada se mogu obratiti Agenciji ili nama za savjet kako ujediniti ove dvije priče. Svjesni smo činjenice da će transparentnost djelovati dvojako; s jedne će strane otvoriti prostor za kvalitetne investicije i jasno uređena pravila suradnje u JPP-u, dok će s druge strane odvratiti velik broj onih investitora kojima u odnosima s JLRS transparentnost nije omiljeni modus operandi. Zato u sljedećih nekoliko godina očekujemo razmjerno mali broj projekata, ali upravo će oni pokazati da je itekako moguće zadovoljiti više interesa i pritom pošteno zaraditi novac.

Posjetite nas na prvom hrvatskom portalu o EU fondovima – EU PROJEKTI INFO, i saznajte sve o EU fondovima (www.eu-projekti.info)

Komentari (1)
Pogledajte sve

U potpunosti se slažem sa tvrdnjom o dobitnoj kombinaciji! Dakle, dobitna kombinacija je povezanost LKRS i JPP !!!! Tu dobitnu kombinaciju nazvao sam PARADIGMA KVALITETE ŽIVOTA.
To je tako strateški gledano, međutim gledano operativno,logistički,supportno ,apsorpcijski ect. , situacija i priča o dobitnoj kombinaciji ima sasvim drugu (post)strukturu od one koju uvažena komentatorka osvjetljava.
Idealno bi bilo kada bi hrvatski građanin imao istu kvalitetu života kao evropski građanin gledano sa aspekta komunalnih i infrastrukturnih okruženja. Međutim gospodarski subjekti koji bi trebali iznijeti taj posao su u anemiji,financijski iscrpljeni, u procesima dezinvestiranja,restrukturiranja,reinžinjeringa,monetizacija dugova itd.itd.
Bez internacionalizacijskih i integracijskih gospodarskih procesa ostaju samo snovi!!!

New Report

Close