Energetika i infrastruktura najperspektivnije za strana ulaganja

Autor: Marija Crnjak , 11. listopad 2011. u 13:15

Energetika, infrastruktura i turizam tri su velika područja koja Hrvatska može ponuditi stranim investitorima. Pritom trebamo biti svjesni svoje dobre geostrateške pozicije koja će biti još važnija s novim poretkom svijeta, odnosno slabljenja američke prevlasti te razvoja novih tržišta u Aziji, Africi i Europi. U tom procesu jedan od najvećih izazova bit će pokretanje useljeničkog vala odnosno useljavanje novog poduzetničkog mladog stanovništva. Trebate nam kao potpora u tom razvoju i pritom nećemo biti nesretni ako i vi puno zaradite od ulaganja u Hrvatskoj, poručio je Nadan Vidošević, predsjednik Hrvatske gospodarske komore okupljenima na Međunarodnom investicijskom forumu koji se održava u Westinu.

Investicijski forum koji je u Zagreb doveo brojne aktualne i potencijalne investitore održava se u organizaciji Vlade RH, HGK, Ministarstva gospodarstva i Hrvatske udruge poslodavaca, a na pet panela razgovara se o najvažnijim područjima ulaganja na koja se Hrvatska želi fokusirati, pogotovo s novim mogućnostima koja pruža pristupanje EU. Da su otvaranje tržišta rada i kapitala, što će također biti moguće pristupanjem EU, ključni za razvoj i prednost samog pristupanja smatra Andrew Scott, profesor ekonomije na London Busines School.

Scott je upozorio da s ulaskom u EU dolazi i mogućnost jeftinijeg zaduživanja, no upozorava da Hrvatska ne smije odabrati taj put poput primjerice Grčke, već izabrati put privlačenja izravnih stranih investicija. Ulazak na veliko europsko tržište, jaki prirodni resursi poput šume i vode, te otvorena geografska pozicija za nesmetanu trgovinu pritom imaju ključnu ulogu, smatra profesor. ‘’Znak po kojem ćete znati da ste uspješni bit će velik broj izravnih stranih ulaganja’’, zaključuje Scott.

Investitori čije obitelji imaju hrvatske korijene iznijeli su svoja iskustva u investicijskim projektima u Hrvatskoj. Davor Lukšić, unuk poznatog Hrvata Andronika koji je iz Čilea ušao u hotelski biznis u Hrvatskoj, otkrio je da je njegova tvrtka u Hrvatsku u posljednih 17 godina uložila oko 600 milijuna eura. Lukšići su nedavno preuzeli Jadranske lukzuzne hotele od Gorana Štroka i EBRD-a.

Sudionici skupa složili su se da su energetika i infrastruktura neizbježno najperspektivniji sektori za strana ulaganja, a ulagači koji su se već okušali u projektima u Hrvatskoj smatraju da se upravo naši nedostaci mogu pretvoriti u prednosti, zbog velikog potencijala u modernizaciji sustava. Enrique K. Razon, predsjednik uprave vodeće globalne tvrtke za kontejnerski promet, filipinskog ICTSI-ja, iznio je iskustva svoje tvrtke koja je u travnju kao strateški partner ušla u Luku Rijeku. Od travnja do danas, tvrdi Razon, Luka Rijeka porasla za 40 posto u odnosu na prošlu godinu, a da pritom nitko nije otpušten već se radi na prekvalifikaciji radnika. Filipinska tvrtka zainteresirana je također za ulaganje u željeznicu.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Možda bi makroekonomski pogled malo bacio sumnju na tvrdnju da je ulaganje u energetiku najpespektivnije.
U svakom slučaju, ulaganja koja smanjuju uvoz su dobro došla, ali ima jedno veliko ALI.
Ako je ulaganje u energetiku tako pespektivno, zašto država sama ne uloži novce. Pitanje je dobro jer se iza svega krije problem isplativosti. Tj. Svako ulaganje se mora početi isplaćivati. I od kuda će doći profit. Ako netko dođe sa milion eura ulaganja, sigurno će za 10 godina htjeti povratiti milion eura i dalje uvećavati kapital. Tu mislim na uvećanje keša, onog istog koji je donio. Dakle pitanje za naše vrle ekonomiste: Od kuda će doći novčani profit ulagačima?
Ako ne znate odgovor, reći ću vam od još većeg zaduživanja države i svih nas. Zbilja nam se llijepa pespektiva vidi.
reforma.forumhr.com; http://sites.google.com/site/financijskisustav/od-problema-do-rjesenja

New Report

Close