Od početka provođenja istraživanja u kojem je portal MojPosao birao najboljeg poslodavca, prvo mjesto pet godina zaredom osvajao je Hrvatski Telekom (HT).
Zadnje dvije godine to mu je mjesto preoteo trgovački lanac DM-drogerie markt. Razloge tolikom padu popularnosti HT-a nije teško pronaći, s obzirom da su trenutno na meti udara javnosti i sindikata zbog najavljenih 450 otkaza. Od ostalih poslodavaca koji su se zadnjih godina našli na istoj listi, danas se kao svijetao primjer izdvaja tek Atlantic grupa, koja ove godine čak razmišlja i o novim zaposlenjima.
Iz HT-a za Poslovni.hr kažu kako su razlozi otkaza vezani za trendove na telekom tržištu i nove okolnosti poslovanja, no da neovisno o tome kompanija ima potrebu zapošljavanja novih kadrova. Pitamo ih tko se može nadati poslu u HT-u, pa nam kažu: “Kompanija zapošljava visokokvalificirani kadar sa specifičnim naprednim znanjima iz telekomunikacijskog sektora, a najveći interes vlada za kandidatima iz područja elektrotehnike”. Sudeći po beneficijama za koje tvrde da ih njihovi radnici imaju, nisu bez razloga godinama bili na samom tronu liste najpoželjnijih poslodavaca. Kažu kako tijekom godine zaposlenicima isplaćuju bonuse za ostvareni učinak, regres za godišnji odmor, božićnice, božićni dar za djecu, uskrsni poklon bon te dodatne isplate za važne životne događaje. “U edukaciju zaposlenika HT ulaže više od 10 milijuna kuna godišnje, a posebna pažnja pridaje se brizi o zdravlju pa svi zaposlenici imaju sistematski zdravstveni pregled te im je omogućeno bavljenje sportom u niz sportskih centara diljem Hrvatske”, kažu.
Njihov glavni konkurent Vipnet, koji se nalazi na istoj listi najboljih poslodavaca, u osiguravanju komoditeta zaposlenicima otišao je korak dalje, pa se restoran, fitnes, bazen, sauna i slične stvari mogu naći – u njihovoj poslovnoj zgradi! U sklopu novog poslovnog objekta otvorili su i vrtić za djecu zaposlenika u suradnji sa stručnjacima za odgoj i obrazovanje djece. Rijetki ovih dana direktno odgovaraju na pitanje namjeravaju li ove godine zapošljavati. Svijetli primjer je Atlantic Grupa koja već dugi niz godina, a pogotovo u kontekstu akvizicije Droge Kolinske (kada se broj zaposlenih udvostručio), bilježi konstantan rast zaposlenih te trenutno broji više od četiri tisuće zaposlenih u više od deset zemalja gdje je prisutna sa svojim operativnim kompanijama. “Imajući u vidu ambiciozno postavljene planove u širenju poslovanja na svim tržištima, Atlantic grupa i u 2012. godini planira zapošljavanje različitog profila ljudi”, kaže nam Feđa Hudina, direktor internih komunikacija i projekata u Atlanticu. Iz Atlantic grupe, koja je u sklopu svog redovnog godišnjeg nagrađivanja menadžmenta svojim zaposlenicima nedavno prenijela 475 dionica čija je nominalna vrijednost 19.000 kuna, kažu nam kako u ovom trenutku nemaju u planu smanjenje plaća niti ukidanje radnih mjesta. Kao svijetao primjer izdvaja se i Valamar, koji se lani također našao među prvih 50 poslodavaca prvog izbora, a iz kojeg nam kažu kako zapošljavaju pripravnike u hotelskim operacijama te u prodaji i marketingu te 50-ak animatora u svim svojim destinacijama.
Kao jedan od najboljih poslodavaca na listi portala MojPosao našao se i HRT, koji u 2012. godini ne planira nova zapošljavanja, naprotiv – planiraju otkaze za 389 djelatnika. Da ni plaće na Prisavlju neće biti ono što su nekad bile, pokazuje činjenica da Uprava razmišlja o linearnom smanjenju plaća za 10 posto.
Od početka krize HT bilježi kontinuirani pad, Atlantic rast
Hrvatski Telekom od 2009. bilježi kontinuirani pad prihoda. “Ako govorimo o prošloj godini, u prvih devet mjeseci 2011. godine, u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, HT je zabilježio pad prihoda u iznosu od 229 milijuna kuna, odnosno 3,6 posto. Dakle, nakon krize koja u Hrvatskoj već godinama ne jenjava, mogli bismo reći kako je do sada 2011. godina bila najizazovnija, kako za hrvatsko gospodarstvo i građane, tako posljedično i za našu kompaniju”, odgovaraju nam iz HT-ova Odjela za odnose s javnošću na pitanje koje su godine najžešće osjetili krizu od 2008. naovamo.
Za razliku od HT-a, iz Atlantica nam kažu kako se unatoč krizi, koja se jasno može primijetiti na tržištu rada, njihova kompanija može pohvaliti trendom pozitivnog rasta kao i brigom o standardu zaposlenika koji se nije značajno mijenjao od početka krize.
Prema financijskim rezultatima najteža godina za HRT je pak bila 2009., koja je, kažu, ujedno bila i alarm da se krene s mjerama koje za cilj imaju stabilizaciju poslovanja. Napominju kako im je od 2008. godine odredbama Zakona o HRT-u u dva navrata smanjeno dopušteno vrijeme za oglašavanje u udarnome terminu, što im je “poslovanje učinilo još zahtjevnijim”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu