Investicijskoj agoniji u nacionalnom agraru, dugoj više od petnaest mjeseci, konačno se nazire kraj. Međutim, do trenutka kada će na bankovne račune poljoprivrednih gospodarstava sjesti očekivane potpore iz programa ruralnog razvoja za mjeru 4 još će, na žalost, Savom prema Dunavu proteći tisuće kubika vode.
U najboljem slučaju, s obzirom na proceduru i ne baš ažurnu birokraciju, isplatu potpora moguće je očekivati potkraj ove godine. Što za ugroženu djelatnost poput hrvatskog agrara predstavlja stopiranje investicija kroz razdoblje dugo gotovo dvije godine zaustavljanjem isplate čak 1,23 milijarde kuna, uopće ne treba isticati. Stanje je vrlo dramatično. Naime, ministar na odlasku Davor Romić agrarni sektor preuzeo je početkom veljače 2016., no tek je 1. kolovoza javnost upoznao s time da je zaključio naslijeđeni problematični "dosje" s mjerom 4. Bez izdašnih potpora ostat će deset od 21 dvojbenog projekta jer su mjerodavne državne institucije zaključile da su ti investitori postupali nezakonito.
Jakovinina samovolja
Htjeli su uloviti i do 90 posto nepovratnog iznosa od planiranih ulaganja kroz umjetno stvorene uvjete, poput više tvrtki jednog vlasnika registriranih na istoj adresi i sa zajedničkom upravom, najčešće bez zaposlenika. Iako direktive Europske komije ne dopuštaju takvo postupanje, bivši ministar Tihomir Jakovina prvi pravilnik za mjeru 4 skrojio je lani u siječnju s gomilom rupa, ostavljajući golemi prostor za zloporabe, suprotno ciljevima zajedničke poljoprivredne politike Europske unije.
I pravilnik za mjeru 4 i prvi natječaj Jakovina je objavio prije nego što je EK lani u svibnju dala zeleno svjetlo za program ruralnog razvoja, a Vlada RH ga usvojila mjesec dana poslije. Prvi natječaj za mjeru 4 objavljen je u veljači i zatvoren 15. travnja 2015. Zbog velikog interesa poljoprivrednika, kronično gladnih povoljna investicijskoga kapitala, koji su kandidirali 1280 projekata za ruralne potpore Jakovina je samovoljno odlučio već u tom prvom natječaju iznos za mjeru 4, namijenjen za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva te preradu, marketing i/ili razvoj poljoprivrednih proizvoda, povećati sa 510 milijuna kuna na 1,23 milijarde.
Time je jednokratno potrošio gotovo 60 posto iznosa raspoloživog za dvije operacije iz mjere 4 do 2020., ali i izravno ugrozio obvezu RH iz ruralnog programa, gdje stoji da će do 2020. biti financirano više od 1800 projekata, dok je Jakovina potpisao liste po kojima potpore treba dobiti 258 projekata.
Tko plaća ceh
Zašto nije imao petlju odmah nakon imenovanja poništiti natječaj, Romić nikada izravno nije odgovorio. I ovotjednu presicu održao je ishitreno, nije otkrio imena onih koji su uz blagoslov Jakovine zlorabili novac poreznih obveznika EU i RH radi osobnih ambicioznih planova. Argument da imena ne mogu u javnost jer prekršitelji još u ruke nisu dobili odbijenice nije održiv. Da je na početku mandata s poništenim natječajem ponudio i kriterije primjerene ruralnom prostoru RH, u pet mjeseci ministrovanja Romić je s raspoloživim iznosom potpora mogao složiti križaljku sa 1000-1500 odobrenih projekata. Ovako će deset odbijenih tužiti državu jer odluke s Jakovininim potpisom imaju u džepu. EK neće dati novac iz svoje blagajne, niti će odšteta biti tražena od bivšeg ministra Jakovine, već će ceh ponovno platiti porezni obveznici RH.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu