Američka gospodarska komora u Hrvatskoj organizirala virtualno regionalno događanje na temu utjecaja koronavirusa na sektor turizma

Autor: Poslovni.hr , 17. travanj 2020. u 08:43
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Izvršna direktorica AmCham-a Hrvatska, Andrea Doko Jelušić istaknula je kako neizvjesnost razvoja zdravstvene situacije u sljedećim mjesecima, zadržavanje radnih mjesta u turističkom sektoru te izazovi s kojima će se turistička poduzeća susresti u privlačenju gostiju nameću diskusiju o novoj stvarnosti turističke industrije u vremenu nakon korona šoka.

Trenutno stanje u turističkoj industriji, perspektiva razvoja hrvatskog, češkog, grčkog te turizma Crne Gore i Slovenije u sljedećih dvije do tri godine te nužne mjere za brzi oporavak sektora bile su glavne teme regionalnog virtualnog događanja „Perspektive turizma u svjetlu koronavirusa“ koje se održalo 16. travnja 2020. u organizaciji Američkih gospodarskih komora Hrvatske, Češke, Crne Gore, Slovenije i Grčke.

Izvršna direktorica AmCham-a Hrvatska, Andrea Doko Jelušić istaknula je kako neizvjesnost razvoja zdravstvene situacije u sljedećim mjesecima, zadržavanje radnih mjesta u turističkom sektoru te izazovi s kojima će se turistička poduzeća susresti u privlačenju gostiju nameću diskusiju o novoj stvarnosti turističke industrije u vremenu nakon korona šoka. Iz tog razloga AmCham Hrvatska je i organizirao diskusiju koja je obuhvatila globalne turističke trendove, mjere koje poduzimaju vlade ovih zemalja i aktivnosti privatnog sektora kao pripremu za ponovno otvaranje tržišta, zaključila je Doko Jelušić.

Uvod u panel raspravu dao je Siniša Topalović, partner u Horwath HTL koji je rekao kako je pandemija COVID-19 već sada imala negativan utjecaj na svjetska tržišta kapitala, uzokovala pad BDP-a vodećih ekonomija, usporila kretanje roba te industrijsku proizvodnju. Gledajući turistički sektor, postojeće fizičke mjere ograničavanja društvenog kontakta koje će se i dalje primjenjivati sve dok se ne postigne zadovoljavajuća kontrola nad širenjem virusa, dovest će do velikih padova potražnje (60% do 90%) te visoku ovisnost o domaćem tržištu. Procjena je da će turističke kompanije doživjeti gubitak na globalnoj razini u iznosu od 11.5 milijardi USD-a, hotelska industrija pretrpjela je velike gubitke, djelatnost ugostiteljstva u rekordnom roku izgubila je prihode od 100%, a velike gubitke bilježe i avionske kompanije. Što se tiče oporavka, procjenjuje se da će se oporavak odvijati u smjeru individualnog putovanja, te individualnog poslovnog putovanja, dok će sporiji oporavak doživjeti grupna putovanja.

Državni tajnik u Ministarstvu turizma Tonči Glavina predstavio je mjere Vlade RH za pomoć gospodarstvu, naglasivši kako su one usmjerene na očuvanje likvidnosti gospodarskih subjekata te zadržavanje radnih mjesta. Kao neke od horizontalnih mjera Glavina je naveo mogućnost beskamatne odgode i obročne otplate poreza te oslobođenje poreza na dobit i dohodak ovisno o padu prihoda. Kao mjeru za zadržavanje radnih mjesta poslodavcima kojima je narušena gospodarska aktivnost, Glavina je naveo Vladinu subvenciju u iznosu od 4,000 HRK po zaposlenome. S obzirom da turizam čini 20% BDP-a, pripremaju se i posebne mjere namijenjenje tom sektoru.

Jan Herget, izvršni direktor, CzechTourism: U Češkoj je upravo odobren „zakon o vaučerima“ kojim se već uplaćeni putnički aranžmani odgađaju, a ne otkazuju čime se pomaže likvidnost tvrtki u turističkom sektoru. Po uzoru na države u okruženju, poput Austrije, Češka razmatra snižavanje stope PDV-a u hotelijerstvu i ugostiteljstvu s postojećih 15% na 10%. Također Herget spominje da je turistička zajednica promijenila svoje aktivnosti stavljajući fokus na domaći turizam i motiviranje domaćih turista.

O važnosti usmjerenosti domaćem tržištu govorio je Damir Davidović državni tajnik Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore. U Crnoj Gori svi aranžmani za travanj i svibanj su otkazani. Jednom izgubljeno bit će teško kasnije nadoknaditi, a ono što nas očekuje je i pritisak na cijene.

Marjan Beltram, izvršni direktor za usluge turizma i mobilnosti, Nomago ističe kako su nakon pojave korone u Italiji slovenski turizam i transportni sektor u jako kratkom vremenu svedeni na minimum. Poslodavci su bili prisiljeni koristiti institut „čekanje na rad“ koji garantira 80% plaće radnicima koje osigurava država što se pokazalo kao odlična mjera. Slovenska Vlada radi i na setu sektorskih mjera koje uključuju vauchere za već planirane aranžmane koji bi se odgodili, a ne otkazali, i time pomogla likvidnost tvrtki u turističkom sektoru.

Andreas Stylianopoulos, izvršni direktor, Navigator (zastupnik Royal Caribbean and Walt Disney) (Grčka) zaključio je kako proces oporavka neće biti lagan, posebno onaj koji se odnosi na kruzing turizam s obzirom da je budućnost svih kompanija, posebno kruzing kompanija, neizvjesna i upitan je njihov opstanak. Modeli poslovanja neminovno će se promijeniti s obzirom da se zbog zdravstvenih razloga i sam način i model putovanja mijenja. Način na koji smo radili do sada više nije primjenjiv, moramo otkriti koji će model biti održiv u nadolazećem razdoblju.

Kai Dieckmann, glavni direktor Regent Porto Montenegro navodi kako trebamo učiti iz trenutne situacije, i pripremiti se za slične buduće događaje. Kvaliteta bi nam još uvijek trebala biti ispred kvantitete, odnosno drastčno spuštanje cijena hotelskog smještaja na uštrb popunjnosti kapaciteta nije nešto što bi dugoročno nadoknadilo trenutne gubitke koje trpi hotelska industrija. Uvođenje visokih higijenskih standarda u hotele, unaprijeđenje sustava klimatizacije, kreiranje inovativnih oblika smještaja poput „luksuznih karantena“ samo su neki od konkretnih mjera koje su se već sada počele provoditi i koje će postati sve važnije u hotelskoj industriji.

Na današnjem događanju sudjelovalo je oko 100 predstavnika poslovne zajednice i tijela javne vlasti. Sudionici su se složili kako je ovakva platforma izmjene iskustava između država izrazito korisna i kako ju treba nastaviti primjenjivati.

Komentirajte prvi

New Report

Close