Samo 7 zemalja udahnulo čist zrak 2024. Hrvatska nije među njima!

Autor: Poslovni.hr , 11. ožujak 2025. u 15:00
FOTO: REUTERS/Anushree Fadnavis

“Dok Čad i Bangladeš guši smog, SAD ukinuo ključne podatke – hoće li borba protiv zagađenja sada stati?.

Samo sedam zemalja ispunilo je prošle godine standarde kvalitete zraka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), pokazuju podaci objavljeni u utorak, dok istraživači upozoravaju da će borba protiv smoga postati još teža nakon što su Sjedinjene Američke Države obustavile globalni nadzor kvalitete zraka.

Čad i Bangladeš bili su najzagađenije zemlje svijeta u 2024., s prosječnim razinama smoga koje su bile više od petnaest puta veće od smjernica WHO-a, prema podacima švicarske tvrtke za praćenje kvalitete zraka IQAir. Samo su Australija, Novi Zeland, Bahami, Barbados, Grenada, Estonija i Island zadovoljili standarde, navodi IQAir, izvijestio je Reuters.

Značajni nedostaci u podacima, osobito u Aziji i Africi, otežavaju stvaranje cjelovite globalne slike, a mnoge zemlje u razvoju oslanjale su se na senzore kvalitete zraka postavljene na zgradama američkih veleposlanstava i konzulata kako bi pratili razine smoga.

No, američko Državno tajništvo nedavno je ukinulo taj program, navodeći proračunska ograničenja, a prošlog je tjedna s američke službene web stranice za praćenje kvalitete zraka (airnow.gov) uklonjeno više od sedamnaest godina podataka, uključujući mjerenja iz Čada.

“Većina zemalja ima još nekoliko izvora podataka, ali to će značajno utjecati na Afriku, jer su ti podaci često jedini javno dostupni podaci u stvarnom vremenu o kvaliteti zraka”, rekla je Christi Chester-Schroeder, menadžerica znanstvenih istraživanja o kvaliteti zraka u IQAiru.

Zbog problema s dostupnošću podataka Čad nije bio uključen na IQAir-ov popis za 2023., ali je i 2022. bio rangiran kao najzagađenija zemlja, pogođena saharskom prašinom i nekontroliranim spaljivanjem usjeva. Prosječne koncentracije sitnih, opasnih čestica u zraku poznatih kao PM2.5 dosegnule su prošle godine u toj zemlji 91,8 mikrograma po kubičnom metru, što je nešto više nego 2022.

Program američkog Državnog tajništva poboljšao je kvalitetu zraka u gradovima u kojima su senzori bili postavljeni, povećavajući očekivani životni vijek i čak smanjujući naknade za opasnost za američke diplomate, čime se, prema riječima Hasenkopfa, isplatio. “Ovo je veliki udarac globalnim naporima za poboljšanje kvalitete zraka”, rekla je.

Komentirajte prvi

New Report

Close