Sredinom listopada, u jeku predizborne kampanje, objavom na društvenim mrežama Donald Trump se za trenutak odmaknuo od kontroverznih političkih tema, najavivši (barem jednako kontroverzan) kripto projekt grandioznog imena World Liberty Financial.
Predsjednik je zapravo poznato prezime posudio suspektnim figurama koje se spominju kao autori projekta, ali se u marketinšku ofenzivu spremno uključila cijela obitelj: uz (tada još uvijek samo “bivšeg”) predsjednika, sinovi Eric, Barron i Don Jr okitili su se titulama “web3 ambasadora”, neumorno promovirajući projekt koji je na papiru izgledao posve – nesuvislo.
Jer kad stavimo po strani isprazno trtljanje o kolosalnoj ideji koja će, navodno, iz temelja promijeniti financije kakve poznajemo (“make finance great again”), te maglovito pravo glasa u DeFi projektu čija svrha i dalje izmiče logici, pripadajući $WLF žeton vlasnicima ne nudi baš – ništa.
Nema uobičajene odredbe o participiranju u (imaginarnoj) dobiti koja se počesto koristi kao mamac za neoprezne naivce željne brze zarade, ne spominju se nikakvi prinosi, a kupci ne mogu čak ni preprodati žeton (idućoj budali) bez eksplicitne dozvole, što je obično ključan motiv za špekulante koji su u ovom slučaju privučeni zapaženom Trumpovom rolom u projektu.
Zaudara na sukob interesa
Jedina konkretna stavka odnosi se na model distribucije sredstava prikupljenih prodajom žetona prema kojem otprilike trećina pripada osnivačima. Iz perspektive potonjih cijela priča zvuči obećavajuće, ali ujedno objašnjava i slabašan interes ulagača, zbog kojeg je inicijalni plan o prodaji 300 milijuna žetona revidiran.
Postavljen je novi, drastično niži cilj od 30 milijuna žetona, ali ni to nije ništa bitnije promijenilo na stvari. Sve dok se nije pojavio Justin Sun, svakako jedan od kontroverznijih likova u kripto svijetu. Isti onaj Justin Sun, da malčice osvježimo sjećanje, koji je samo nekoliko dana ranije za 6,2 milijuna dolara kupio, pa pojeo (kontroverznu, a kako drukčije!?) umjetničku instalaciju naziva “Comedian” koju potpisuje Maurizio Cattelan.
Sun stoji iza Tron blockchaina i proteklih je godina skupio zavidnu kolekciju optužnica u produkciji američkog pravosuđa, što je u ovoj priči vrlo bitno. Jer ako dosad niste zbrojili dva i dva, evo i sažetka cijele priče: Sun je iskrcao 30 milijuna dolara i potom to svima jasno dao do znanja (jer su transakcije putem blockchaina u svojoj naravi anonimne), omogućivši Trumpu da unovči svoju nazovi-viziju i ubere (barem) 15 milijuna dolara.
Zauzvrat, tvrdi, nije dobio ništa. Premda cijela priča strašno zaudara na sukob interesa, Sun kategorički niječe zlobne insinuacije o uslugama i protuuslugama (i/ili pomilovanjima), tvrdeći kako je riječ o “perspektivnom ulaganju u svijetlu budućnost cjelokupne blockchain industrije”.
Dostupnog materijala o Justinu Sunu ima napretek, i to mahom u kontekstu ovih ili onih skandala, prevara i manipulacija. No Sun ovdje u prvom redu služi kao ilustracija trenutnog stanja stvari; on i njemu slični, za kojima se vuku brojni repovi, tisuće tužnih sudbina običnih ljudi i obilje gorkih iskustava izvedenih iz pokušaja prebijanja egzistencijalnih problema nemuštim špekulacijama, zapravo su prikladna personifikacija optimizma u kripto sferi uoči inauguracije starog/novog predsjednika.
Udio bitcoina stagnira
Za to vrijeme raste popis prevara i akumulirani iznos novca koji su prepredeni promotori i manipulatori preusmjerili u svoje džepove. Govorimo, dakako, o desetinama ili čak stotinama milijardi dolara. I dok Bloomberg u velikoj reportaži označava Dubai kao ultimativnu prijestolnicu kripta gdje su regulatori spremni zažmiriti na oba oka dok god se prevaranti drže podalje od domaćeg stanovništva, Trump užurbano bira svježa imenovanja u Ministarstvu pravosuđa i Komisiji za vrijednosne papire (SEC), spremajući se širom otvoriti vrata kripto sfere širokim slojevima američkog društva.
Dosad je to u pravilu iziskivalo barem trunku informatičke pismenosti, kako bi se zaobišao postojeći regulatorni okvir, ali nova administracija očito ne zazire od slobode izbora, pa i kada su financije u pitanju. Kripto sfera je posljednjih tjedana u znaku memova i gomile pripadajućih, mahom beskorisnih žetona koji sve češće imaju samo jedan cilj: inicirati potragu za većom budalom koja će ih kupiti po višoj cijeni. I nije riječ tek o selektivnom odabiru anegdotalnih dokaza koji bi mogli navesti na pogrešan zaključak.
Solidne argumente nudi i konkretna statistika, oslikavajući euforiju koja trenutno dominira kripto sferom. Ne, to se ne odnosi na vrtoglavi rast bitcoina koji je, dijelom i zaslugom Trumpa koji spominje nekakve strateške pričuve i što li već, dogurao do granice od 100 tisuća dolara, već o preko 16 tisuća kojekakvih žetona čija je ukupna tržišna kapitalizacija sve bliže brojci od četiri bilijuna dolara.
Istini za volju, otprilike polovica tog iznosa otpada na bitcoin, no ako se pažljivije zagledate u konkretne brojke, uočit ćete da udio bitcoina u toj rastućoj kripto masi već mjesecima – stagnira. Unatoč činjenici da je u nepuna četiri mjeseca cijena bitcoina uvećana za dvije trećine. Za to vrijeme, udio bitcoina u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji svih kripto valuta jedva da se i pomaknuo, što možda i najbolje opisuje razmjere euforije koja opet trese kripto sferu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu