Agencija Standard & Poor’s (S&P) poboljšala je izglede za kreditni rejting Italije iz negativnih u stabilne zahvaljujući kriznom programu kupnje obveznica koji Europska središnja banka (ECB) provodi u pandemiji koronavirusa.
Stabilni izgledi odražavaju ravnotežu između negativnog utjecaja pandemije koronavirusa na talijanske javne financije i kriznog programa kupnje imovine koji provodi ECB, navodi S&P u izvješću objavljenom krajem prošlog tjedna. Potvrdili su važeći kreditni rejting BBB/A-2.
Zahvaljujući programu kupnje obveznica kojim ECB podupire gospodarstvo eurozone, troškovi zaduživanja Italije rekordno su niski unatoč snažnom povećanju javnog duga i dubokoj recesiji, dodaju u S&P-u.
Potpora ECB-a i europski program oporavka iz kojeg bi Italija trebala dobiti povoljne kredite i bespovratnu pomoć u vrijednosti 12,5 posto BDP-a, uvjetovane reformama usmjerenim na poticanje rasta, osiguravaju zemlji dragocjen manevarski prostor, naglašavaju.
„Smatramo da ti koraci, unatoč makroekonomskoj neizvjesnosti, pružaju talijanskim vlastima priliku da ponovo pokrenu gospodarski rast i promijene trend pogoršanja stanja u proračunu“, dodaju u S&P-u.
Italija je po udjelu duga u BDP-u na drugom mjestu u eurozoni, viši ima samo Grčka. Rim procjenjuje da će ove godine skočiti na 158 posto, najvišu razinu od 2. svjetskog rata.
Prošle godine iznosio je 135 posto. U S&P-u prognoziraju i da se talijanski BDP zbog širenja zaraze neće vratiti na pretpandemijsku razinu prije 2023. godine.
Vlada procjenjuje da će se gospodarstvo ove godine smanjiti devet posto dok Europska komisija i Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđaju dvoznamenkasti pad, navodi Reuters.
Talijanski ministar gospodarstva Roberto Gualtieri izrazio je zadovoljstvo izvješćem S&P-a, tumačeći ga kao „signal ohrabrenja da nastavimo putem koji štiti naše gospodarstvo i istodobno jamči odlične izglede za opetovano pokretanje rasta“.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu