Dogovor kojim je zasad izbjegnuta tzv. fiskalna litica u SAD-u na svjetskim je tržištima kapitala izazvao euforiju.
Vijest da je, nakon Senata, i Predstavnički dom odobrio zakon o oporezivanju bogatih u srijedu je ponukala ulagače na europskim burzama koji su pojačanom kupnjom dionica "lansirali" indekse na najviše razine u 19 mjeseci. Indeks njemačke burze DAX u 13 sati je bilježio rast od 2,24 posto, dok je londonski FTSE100 skočio 2,16 posto i time prvi put od srpnja 2011. preskočio 6000 bodova. Situacija je bila optimistična i u Aziji pa je hongkonški indeks Hang Seng uzletio 2,89 posto. I Wall Street je, očekivano, trgovinu započeo "u plusu". No kada je Amerika u pitanju, pozitivna lančana reakcija mogla bi biti izuzetno kratkoga vijeka. Iako su jutro nakon konačnog dogovora u Kongresu prevladavali optimistični napisi, neki mediji nisu propustili upozoriti da bi se SAD već u veljači mogao naći na rubu nove litice, po mnogima puno ubojitije od upravo prevladane. Za nešto više od mjesec dana u Washingtonu će se na dnevnom redu naći tema o kojoj ovisi opstanak državnih financija i kreditni rejting najjačeg svjetskog gospodarstva. Tad će se morati raspraviti problematika razine duga čija je gornja granica lani postavljena na 16,4 bilijuna dolara, a koju je američka administracija dosegnula u posljednjem danu godine koja je iza nas.
Na to je Kongeres upozorilo ministarstvo financija najavivši da će do 28. veljače zbog dosezanja limita provoditi posebne, neuobičajene mjere kako bi se država uspjela financirati, a da dužnički "plafon" ipak ne bude probijen. No kad spomenuti rok prođe Kongres će morati podići gornju granicu duga. Ili će Bijela kuća morati potpisati bankrot. Sve to znači da slijedi još jedna runda borbe političkih protivnika, a ne treba zaboraviti da su upravo njihove svađe o određivanju razine zaduženosti Ameriku lani stajale vrhunskog rejtinga koji im je oduzeo Standard& Poor's uzdrmavši time cijeli svijet. Predsjednik Barack Obama, piše The Daily Caller, predlaže da se "plafon" duga podigne za 3,4 bilijuna dolara do 2017. godine. No republikanci će se sigurno cjenjkati i zauzvrat tražiti dodatne rezove, osobitu u Obaminu programu Medicare."Odbije li Kongres vladi omogućiti da plati svoje račune na vrijeme, posljedice za globalno gospodarstvo bit će katastrofalne", izjavio je Obama prvog dana ove godine. Ulagači sada, razumljivo je, strepe, svjesni mogućeg pogubnog, pada rejtinga. "Od svih takozvanih litica, samo je ova o dugu prava jer padnete li s nje, skočili ste u sigurnu smrt", živopisno je opisao analitičar Guggenheim Securitiesa Jaret Seiberg.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu