SoftBank bi mogao biti prisiljen prodavati imovinu ako carine uzrokuju dugotrajan pad tržišta

Autor: Borivoje Dokler , 09. travanj 2025. u 19:30
Foto: Pixabay

Kineske, japanaske i francuske tvrtke najavile su obustavu investicija, a u velikim problemima su i velike američke kompanije.

Tvrtke su obećale uložiti najmanje 1,9 bilijuna dolara u SAD od početka predsjedništva Donalda Trumpa, ali to investicijsko ludilo mogla bi ugroziti sve dublja trgovinska carinska kriza.

Prema analizi Financial Timesa, ukupna vrijednost domaćih i stranih investicijskih obećanja dosegla je 1,9 bilijuna dolara. Za usporedbu, od početka predsjedništva Joea Bidena do listopada 2024., najavljeno je 910 milijardi dolara privatnih ulaganja u proizvodnju, prema podacima američkog Ministarstva trgovine.

Najnovija obećanja uključuju 100 milijardi dolara iz SoftBanka (obećano u prosincu), isto toliko iz TSMC-a, 20 milijardi dolara od francuske brodarske grupe CMA CGM, 500 milijardi dolara koje je obećao Apple te pet milijardi dolara iz Stellantisa, proizvođača automobila.

Macron: Kakvu bismo poruku poslali ako bi veliki europski igrači ulagali milijarde eura u američko gospodarstvo u trenutku kada udaraju po nama.

Velika zabrinutost
Međutim, mnoga od tih obećanja dolaze od tvrtki s globalnim opskrbnim lancima koji su ranjivi na sveobuhvatne carine koje je Trump najavio protiv trgovinskih partnera, uključujući Kinu, Indiju i EU.

Teresa Fort, izvanredna profesorica i stručnjakinja za međunarodnu trgovinu sa sveučilišta Dartmouth, upozorila je da će šteta uzrokovana Trumpovim carinama nadrasti već dano investicijsko obećanje od 1,9 bilijuna dolara. “Količina nesigurnosti koju je unio u svjetski trgovinski sustav znači da nitko nije u poziciji da donosi dugoročne investicijske odluke. SAD će zbog toga sigurno postati manje atraktivno mjesto za ulaganje”, smatra Teresa Fort.

Trump je krajem ožujka izjavio kako novac “samo pristiže” zahvaljujući njegovoj trgovinskoj politici. No, nakon što je najavio 20-postotne carine na uvoz iz EU-a, francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je tvrtke da obustave ulaganja u SAD dok Europska komisija ne pripremi odgovor.

“Kakvu bismo poruku poslali ako bi veliki europski igrači ulagali milijarde eura u američko gospodarstvo u trenutku kada udaraju po nama”, rekao je Macron, pozvavši industriju da se suzdrži i od pokušaja dogovaranja izuzeća s Washingtonom.

Japansko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je u ponedjeljak da je premijer Shigeru Ishiba u telefonskom razgovoru s Trumpom “izrazio ozbiljnu zabrinutost da bi američke carinske mjere mogle oslabiti investicijske kapacitete japanskih tvrtki”. Japan je, inače, najveći izvor stranih ulaganja u SAD.

100

milijardi dolara obećala je u prosincu u američko gospodarstvo investirati japanski Softbank

Neki analitičari smatraju da bi Trumpova protekcionistička politika mogla čak ubrzati ulaganja u američku proizvodnju, jer će zemlje pokušavati dobiti ustupke. Capgemini Research Institute procijenio je ranije ove godine da se od američkih tvrtki očekuje ulaganje od 1,1 bilijuna dolara u povrat proizvodnje u SAD u naredne tri godine – porast u odnosu na procjenu iz 2024. od 750 milijardi dolara.

No, Scott Lincicome iz think-tanka Cato Institute upozorio je da bi pad korporativne dobiti, veći troškovi proizvodnje i usporavanje američkog gospodarstva kao posljedica carina mogli oslabiti investicijski apetit.

“Tko god je imao plan koristiti ta investicijska obećanja da bi potaknuo ukidanje ili usporavanje carina, ozbiljno se prevario”, rekao je Lincicome. “Nemoguće je te najavljene carine promatrati kao dio ikakvog sustavnog plana za poticanje dugoročnih ulaganja”.

Stellantis, proizvođač Jeepa i Ram kamiona, već je objavio da će privremeno poslati 900 radnika na čekanje u pet američkih tvornica te obustaviti proizvodnju u Kanadi i Meksiku zbog nesigurnosti oko carina.

Stručnjaci su upozorili i na to da je teško utvrditi koliko su obećanih iznosa zapravo nova ulaganja te koliko će ih se stvarno realizirati. Mnoge najave tijekom Trumpova prvog mandata uključivale su već ranije planirane investicije, dok za razdoblje pod Bidenom nije jasno koliko je obećanja doista ispunjeno.

“Ta investicijska obećanja, objavljena u siječnju ili veljači, ne mogu biti rezultat dolaska nove administracije”, rekao je jedan američki akademik specijaliziran za menadžment, napomenuvši da se financijsko planiranje odvija kroz dulje vremenske okvire.

Apple je u veljači najavio ulaganje od 500 milijardi dolara, ali je izgubio više od 300 milijardi dolara tržišne vrijednosti nakon što je Trump predstavio carine koje će pogoditi njegove azijske opskrbne i proizvodne lance. Apple već značajno ulaže u SAD, pa nije jasno koliko toga se može pripisati Trumpu.

Kompanije u problemima
Južnokorejski Hyundai obećao je potrošiti 21 milijardu dolara u tri godine za širenje američke proizvodnje automobila i čelika te otvoriti 100.000 radnih mjesta. Unatoč tome, automobili proizvedeni izvan SAD-a sada se suočavaju s 25-postotnom carinom. Trump je također najavio dodatnu carinu od 25 posto na sav uvoz iz Južne Koreje.

SoftBank, koji vodi izvršni direktor Masayoshi Son, tvrdi da je premašio obećanje od 50 milijardi dolara dano nakon Trumpove prve pobjede 2016. godine, stvorivši više od 50.000 radnih mjesta, iako je tijekom pandemije ipak otpuštao radnike.

Kirk Boodry, analitičar iz Astris Advisory, upozorio je da bi SoftBank mogao biti prisiljen prodavati imovinu ako carine uzrokuju dugotrajan pad tržišta, kao što se dogodilo 2020. tijekom pandemije.

Komentirajte prvi

New Report

Close