Velike multinacionalne tvrtke od ponedjeljka će po prvi put podlijegati globalnom minimalnom porezu, dok se uvode značajne prekogranične porezne reforme, kojima se nastoji prikupiti do 220 milijardi dolara dodatnog godišnjeg prihoda, piše FT.
Gotovo tri godine nakon što je 140 zemalja postiglo dogovor o zatvaranju očiglednih ‘rupa’ u zakonu u međunarodnom sustavu, neka velika gospodarstva od siječnja će početi primjenjivati efektivnu poreznu stopu od najmanje 15 posto na dobit poduzeća.
Prema nizu međusobno povezanih pravila, ako se dobit multinacionalne kompanije oporezuje ispod ove stope u jednoj zemlji, druge će zemlje moći naplatiti dodatnu pristojbu. OECD, koji je pokrenuo reforme, procjenjuje da će povećati godišnje porezne prihode za čak 9 posto, ili 220 milijardi dolara diljem svijeta.
Jason Ward, glavni analitičar Centra za međunarodnu odgovornost za porez na dobit i istraživačku skupinu za pritisak, pohvalio je “super pametan dizajn” reforme. “To će smanjiti poticaje kompanija da koriste porezne oaze i poticaje zemljama da budu porezne oaze”, rekao je, dodajući da to “ozbiljno koči ono što je bila utrka prema dnu”.
Prvi val jurisdikcija koje uvode globalni minimalni porez od siječnja uključuje EU, UK, Norvešku, Australiju, Južnu Koreju, Japan i Kanadu. Pravila će se primjenjivati na multinacionalne tvrtke s godišnjim prometom većim od 750 milijuna eura.
Sudjelovat će nekoliko zemalja koje su multinacionalne kompanije dugo smatrale utočištima, uključujući Irsku, Luksemburg, Nizozemsku, Švicarsku i Barbados, koje su prethodno imale stopu poreza na dobit od 5,5 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu