Zaduženje članica eurozone nikad jeftinije u 268 godina

Autor: Tomislav Pili , 10. lipanj 2014. u 09:06
Prinos na španjolske obveznice je nikad nižih 2,6 posto/REUTERS

Pad troškova zaduživanja europskih država na rekordno niske razine kojima trenutno svjedočimo do sada je nezabilježen u modernoj ekonomskoj povijesti.

Pad troškova zaduživanja europskih država na rekordno niske razine kojima trenutno svjedočimo do sada je nezabilježen u modernoj ekonomskoj povijesti.

Analitičari Deutsche Bank (DB) uronili su u arhivsku građu, a podaci pokazuju kako prošlotjedni prinos na francuske 10-godišnje obveznice od 1,654 posto nije zabilježen od 1746. godine, od kada datiraju najstariji podaci o francuskom zaduženju.Slično vrijedi i za Španjolsku čiji trenutni prinos od 2,6 posto nije zabilježen od 1789. – godine kada je izbila Francuska revolucija. Ovi podaci pokazuju kako trenutno među globalnim investitorima vlada neviđeno povjerenje i gubitak nekad uobičajenih kriterija.

 

102mlrd.

eura dospijevaju Španjolskoj tijekom ove godine, a 132 milijarde eura u 2015.

Naime, do sada su investitori prilikom posuđivanja novca državama uzimali u obzir sposobnost za vraćanje duga, stanje ekonomije, prognoze o rastu ekonomije i kretanju inflacije. Svi ovi kriteriji sada su u drugom planu, smatra Jim Ried, voditelj analitičarskog tima Deutsche Banka. U post-kriznom okruženju, jedina briga investitora jest koji će sljedeći potez povući središnja banka.Prinosi na europske obveznice govore kako ulagači u obveznice vjeruju obećanju predsjednika Europske središnje banke da će učiniti "sve što je potrebno", kako je rekao, da bi spasio projekt zajedničke europske valute.

Ekspanzivna politika Europske središnje banke za sada je uspjela u oslobađanju članica eurozone, posebno onih rubnih, od prevelikog tereta refinanciranja dugova. A oni su još uvijek poprilični.Španjolskoj ove godine dospijeva još 102 milijarde eura duga, a dodatnih 132 milijarde eura Madrid treba pripremiti za sljedeću godinu. Ništa bolja situacija nije ni u Italiji koja ove godine mora refinancirati 217 milijardi eura. Sljedeće godine na naplatu dolazi 248 milijardi eura. Trenutni prinos na talijanske obveznice iznosi 2,72 posto, dvostruko manje nego prije samo dvije godine. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

To se zove velikim bacanjem udice. Vidjeti ćemo tko će i koliko riba to izvući na suho. xreforma.wordprss.com

U 268 godina nije zabilježeno jeftinije zaduživanje Francuske, Španjolske, Italije i rubnih država Europe???!!! Međutim, to najjeftinije zaduživanje je namijenjeno za rasterećivanje „ prevelikog tereta refinanciranja dugova“!!!
Idemo to reći, odnosno interpretirati popularnim ali ne i populističkim rječnikom:
Vjerovnik te zaduži po cijeni od 10% na deset godina, znajući da je to preskupo zaduženje ako ne i toksičko zaduženje na koje kao dužnik pristaneš! Uredno plaćaš kamatu, međutim kada dođe vrijeme za povrat glavnice ti to nisu kao dužnik u mogućnosti! Što je interes vjerovnika: povrat glavnice i/ili nastavak tvog zaduženja??? Hoće li sada vjerovnik prihvatiti povrat glavnice, unovčavanje po garancijama za zaduženje i/ili će vjerovnik pristati na smanjenu kamatu i nastavak zaduženja???!!!
Što je „higijena povrata kredita“ u odnosu na rentne interese vjerovnika o kojima piše i govori Thomas Piketty u knjizi „ Kapital u 21. stoljeću“ i Branko Milanović u knjizi „Odvojeni svjetovi“???!!!!
Dakle, tajna vjerovnika je rentni interes iskazivan u kamati a ne u povratu glavnice. Razduživanje na to itekako upozorava! Na negativni teren osim banaka mogli bi skliznuti i investitori pa bi napr. štediše umjesto nerealno velikih kamata na depozite, mogli plaćati negativnu kamatu na držanje novca u banci!!!!???? E to bi tek bilo veselje!!! Ako je volatilnost za dužnike, zašto ne bi bilo volatilnosti i za vjerovnike( investitore, štediše itd.)????!!!

New Report

Close