Prevladavanje krize i njezinih posljedica bit će veliki izazov u idućih deset godina.
Upozorio je na to guverner Bundesbanka Jens Weidmann. Trajno rješenje krize doći će samo onda, kaže guverner Weidmann, kada se političari prestanu oslanjati na Europsku središnju banku (ECB) i krenu u dalekosežne strukturne reforme. U intervjuu za Wall Street Journal, Weidmann je najavio da bi ECB mogao dodatno sniziti referentne kamatne stope ako novi podaci o gospodarstvima na to ukažu. No upozorava da takav potez neće preokrenuti gospodarstva eurozone. ECB ne može, kaže, brzo popraviti probleme. "Svi pitaju što još središnja banka može učiniti, umjesto da pitaju na koje ostale načine nositelji ekonomske politike mogu priodonijeti", ističe Weidmann. Smatra da bi bruto domaći proizvod eurozone ove godine trebao zabilježiti rast, djelomično zbog brže globalne aktivnosti. "Međutim, mir kojeg smo sada svjedoci moga bi biti opasan", jasan je Weidmann. No njemački guverner nije jedini koji je zabrinut oko budućeg gospodarskog rasta.
I njegove kolege iz ostalih središnjih banaka strahuju od posljedica krize. "Ne razumijemo u potpunosti što se događa u razvijenim ekonomijama", izjavio je Lorenzo Bini Smaghi, bivši član izvršnog odbora ECB-a komentirajući sve lošije prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Guverner Bank of Englanda na odlasku Sir Mervyn King kazao je pak da postoji rizik da središnje banke previše obećavaju ili se dozvoljava da se od njih previše očekuje. MMF smatra da su potezi središnjih banaka bili apsolutno potrebni, no upozorava da postoje rizici zbog navale jeftinog novca na tržištima. "Jednostavno rečeno, nalazimo se u neistraženom području", kazao je José Vi?als, šef financijske stabilnosti u Međunarodnom monetarnom fondu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kod EU me najviše brine demografija, i ne znam kako se može protiv nje, problem Japana.
Visoka deklarirana socijalna i mirovinska prava koja služe za kupovinu glasova uništavaju regiju.
Kriza EU proizlazi iz monetarne regulacije. Ne može se kriza riješiti ubacivanjem još veće mase kredita iz ECB-a. Kamata tu uopće nije faktor. Faktor u svemu je da je novac koji treba imati ravnotežu sa ponudom usluga i roba u stvari još veći dug. Sve što se stvara je pod hipotekom i dug se ne može na taj način otplatiti.
http://sites.google.com/site/financijskisustav/europska-unija
Hrpa masona nam soli pamet i drže EU u krizi dok se cijeli svijet smije
p.s.
Uh, umalo zaboravih: a tko je ono suveren? Oni koji upravljaju krizom,oni koji krizu održavaju,oni koji krizu nose, ili možda oni koji krizu eksploatiraju?
Uključite se u raspravu