Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošloga tjedna, sedmoga zaredom, jer se trgovci nadaju da će se, zahvaljujući cijepljenju protiv COVID-19, gospodarska situacija uskoro normalizirati, a potražnja za „crnim zlatom“ porasti.
Cijena barela na londonskom tržištu prošloga je tjedna porasla 4,6 posto, na 52,26 dolara, najvišu razinu od ožujka, dok je na američkom tržištu barel poskupio 5,4 posto, na 49,10 dolara, blizu najviše razine od veljače.
Cijene nafte u uzlaznom su trendu sedam tjedana zaredom, od kada su objavljene vijesti o razvoju prvog cjepiva protiv koronavirusa, što je potaknulo nadu da će se uskoro gospodarske aktivnosti u svijetu normalizirati, a potražnja porasti.
Doduše, širenje koronavirusa se nastavlja, što navodi mnoge zemlje na uvođenje strožih mjera zatvaranja aktivnosti, no monetarne vlasti širom svijeta podržavaju gospodarstva dosad neviđenim poticajnim mjerama.
Prošloga su tjedna čelnici američke središnje banke odlučili da će ključne kamatne stope ostati na niskim razinama, blizu nule, i da će nastaviti kupovati obveznice dok se ne poboljša situacija na tržištu rada i dok inflacija ne dosegne 2 posto.
To znači, kažu analitičari, da će Fed održavati visoku likvidnost na tržištima, uz nisku cijenu novca, sve dok gospodarstvo ne bude čvrsto na putu oporavka od koronakrize. Konačno je postignut i dogovor između republikanaca i demokrata u američkom Kongresu o novom paketu fiskalnih poticaja, vrijednom oko 900 milijardi dolara.
Trgovce je ohrabrilo i izvješće američke vlade koje je pokazalo da su zalihe sirove nafte u prošlom tjednu pale za 3,1 milijun barela, više nego što su analitičari očekivali, što podržava nadu u jačanje potražnje.
“Američke zalihe pale su više nego što se očekivalo, a čini se i da će SAD nastaviti s monetarnim i fiskalnim poticajima, što je pritisnulo dolar i podiglo cijene većine sirovina”, kazao je Edward Moya iz OANDA-e. Cijene podupire i slabljenje američkog dolara, čija je vrijednost prema košarici najvažnijih svjetskih valuta pala na najnižu razinu u dvije i pol godine.
Na taj je način nafta pojeftinila za kupce koji koriste druge valute. No, Bjornar Tonhaugen iz tvrtke Rystad Energy upozorava da koronakriza još nije završena, unatoč valu optimizma koji su pokrenule vijesti o cjepivima.
“Čini se da je praznična sezona puno bolja nego što je većina trgovaca koji špekuliraju s rastom cijena mogla očekivati. No, pitanje je mogu li cijene nafte ostati na tako visokoj razini i zadržati dobitke, s obzirom na razorni utjecaj koronablokada na potražnju”, napominje Tonhaugen.
Tim više što se očekuje povećanje ponude nafte. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici, na čelu s Rusijom, nedavno su dogovorili da će od siječnja povećati proizvodnju za 500.000 barela dnevno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu