Velika Britanija odbila fiskalni pakt, potpisat će ga samo članice eurozone

Autor: Marina Biluš , 11. prosinac 2011. u 22:00

David Cameron je zauzvrat pristanku V. Britanije zahtijevao da se tu zemlju izuzme iz određenog broja propisa koji se odnose na financijske usluge

Ni cjelonoćni pregovori na početku europskog summita u Bruxellesu nisu bili dovoljni da se sve članice skupine EU27 uvjeri da potpišu fiskalni pakt kojim će se uvesti stroga proračunska disciplina i niža gornja granica dopuštenog javnog duga kao i sankcije za zemlje koje se ne budu pridržavale novih pravila. Kako je i prije najavio, premijer Velike Britanije David Cameron inzistirao je na zaštiti interesa te zemlje pa je europskim kolegama rekao da će nova pravila prihvatiti samo ako se njegovoj zemlji dopusti selektivna primjena najavljenih mjera. Iako su dvoje najmoćnijih lidera eurozone, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy željeli da na fiskalni pakt pristane svih 27 zemalja, nisu pristali na britanski ultimatum. Po završetku sastanka priznali su da će za sada samo 17 članica eurozone, a natkon toga vjerojatno još šest drugih država potpisati međuvladin ugovor o fiskalnoj reformi. Tekst međuvladina ugovora o strogoj fiskalnoj disciplini trebao bi biti gotov do ožujka.

Cameronov ultimatum
“Nije bilo moguće dogovoriti da svih 27 zemalja pristane na reforme zbog stajališta naših britanskih prijatelja. David Cameron je zauzvrat pristanku V. Britanije zahtijevao da se tu zemlju izuzme iz određenog broja propisa koji se odnose na financijske usluge, a to nam je bilo neprihvatljivo”, pojasnio je Sarkozy. Dodao je pritom da bi pristanak na izuzeće Velike Britanije doveo u pitanje sav posao koji je dosad napravljen upravo po pitanju regulacije financijskog sektora. Nakon službene objave da je plan o potpunom europskom konsenzusu propao, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso je izjavio da bi volio da su se unutar EU-a jednoglasno sporazumjeli, no da to na žalost nikako nije bilo moguće. S druge strane, guverner Europske središnje banke iskazao je zadovoljstvo dogovorom makar on bio postignut samo između 17 eurozoninih članica. Iako je Cameron doživio hvalospjeve euroskeptika zbog svojeg čvrstog stava prema EU, činjenica je da su tijekom vikenda mnogi članovi britanske poslovne zajednice izrazili bojazan što će to donijeti Britaniji.

Strah od izolacije
Konfuzija je nastala i u politici, pa i u samoj Konzervativnoj stranci premijera Camerona. Naime, Velika Britanija ostvaruje 10 posto svojeg BDP-a od financijske industrije. No, mnogi upozoravaju da je londosnki City proteklih 35 godina bio Europi ono što je Hong Kong za Kinu – finacnijski centar u svijet. No, ako Britanija ostane na margini EU-a, i to se može promijeniti.

Komentirajte prvi

New Report

Close