Mjesec dana nakon što je na petak 13. agencija Standard & Poor’s sasjekla kreditne rejtinge devet europskih zemalja, u sličnu je akciju krenuo i Moody’s. Agencija je snizila bonitete Italiji, Španjolskoj, Portugalu, Slovačkoj, Sloveniji i Malti, i to zbog sumnji da Europa neće moći provesti reforme nužne za zauzdavanje krize te da sredstva namijenjena borbi protiv recesije neće biti dovoljna.
Kada je u pitanju tih šest država, Moody’sov potez je više-manje bio i očekivan. Međutim, pozornost i strah izaziva upozorenje Francuskoj i Velikoj Britaniji da bi u mjesecima koji dolaze i njihovi vrhunski rejtinzi mogli postati stvar prošlosti. Uz te dvije snažne europske države Moody’s je negativnu prognozu dodijelio i vrhunskom rejtingu susjedne Austrije. Treba reći da se vlade u Parizu i Beču već hrvaju s izgubljenim bonitetom jer im ga je u siječanjskom pohodu spustio S&P, ali za London je ovo vatreno krštenje jer se Velika Britanija dosad nije suočila s prijetnjom pada rejtinga. Dok su objašnjavali zašto su Veliku Britaniju stavili pod lupu, iz agencije su poručili da je negativna prognoza rezultat oslabljena makroekonomskog okruženja zbog čega se vlada možda neće moći uspješno nositi s teretom dugova. “Iako nije u eurozoni, visok rizik od daljnjih ekonomskih, financijskih i političkih šokova predstavljaju znatan pritisak na Veliku Britaniju zbog jakih veza s monetarnom unijom”, kažu u Moody’su. Na ovo je odmah reagirao britanski ministar financija George Osborne, koji upozorenje nije shvatio olako: “Ovo je dokaz da se u sadašnjim okolnostima Velika Britanija ne smije kolebati oko zauzdavanja duga. Za sve one koji misle da možemo izbjeći suočavanje s dugovanjima ovo je trenutak da se pomire sa stvarnošću.” I iz Pariza je odmah stigla reakcija na Moody’sov potez. Osborneov kolega Francois Baroin poručio je da će francuska vlada odlučno nastaviti s mjerama za poticanje rasta i konkurentnosti, i to reformama koje se tiču oporezivanja bogatstva, redukcija deficita i poticanja zapošljavanja.
Osim što će prijetnje o mogućem padu vrhunskog rejtinga Francuske i Velike Britanije dodatno pojačati financijske nesigurnosti i strah od još žešćeg rasplamsavanja europske krize, Moody’sov potez mogao bi još dodatno zaoštriti sukob na relaciji Pariz – London. Osim razmirica koje su uslijedile nakon što je Velika Britanija odbila ući u europski fiskalni pakt te svađa zbog uvođenja poreza na financijske transakcije, dvije države već su se prozivale, i to upravo zbog kreditnih rejtinga. Tako je guverner francuske središnje banke Christian Noyer krajem 2011. godine javno iznio svoj stav da bi vrhunski bonitet Britanija trebala izgubiti puno prije nego Francuska, i to zato što je “ekonomija Velike Britanije slabija od Francuske”. Premijer David Cameron iz Londona mu je potom odgovorio da analize kreditnih rejtinga prepusti agencijama koje se time bave, ali je dodao da je kredibilitet njegova plana smanjenja britanskog proračunskog deficita dokazan kretanjima prinosa na državne obveznice.
I Austriji negativna prognoza
Za svaki otkaz tvrtkama 110 eura kazne
I Austriji je Moody’s prognozu promijenio na “negativan”, ali vlada je reagirala smireno napominjući da nisu uzete u obzir nove mjere štednje pa se nada da će prognoza biti poboljšana kad ih parlament usvoji. Austrija će, među ostalim, tvrtke za svakoga otpuštenog radnika kažnjavati s po 110 eura, što bi proračunu do 2016. moglo donijeti do 343 mil. eura. (M. Miljković)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu