Uzlet digitalnog plaćanja blizu vrhunca, slijedi stagnacija prihoda

Autor: Poslovni dnevnik , 14. listopad 2024. u 22:00
Financijske tvrtke od usluga plaćanja lani su ostvarile 1,8 bilijuna dolara/Šime Zelić/PIXSELL

U razdoblju od 2018. priljev financijskih tvrtki rastao je za devet posto godišnje.

Prihod financijskih tvrtki od platnih transakcija znatno će posustati u idućih pet godina, procjenjuje američka savjetodavna tvrtka Boston Consulting Group (BCG), zaključivši da je uzlet digitalnog plaćanja dosegnuo vrhunac.

Prihod financijskih tvrtki od usluga plaćanja dosegnuo je na kraju prošle godine 1,8 bilijuna dolara, izračunali su u BCG-u, uz procjenu da je u razdoblju od 2018. rastao za devet posto godišnje. Do 2028. godine rast bi po njihovim procjenama trebao usporiti na pet posto godišnje, uz procijenjeni prihod od 2,3 bilijuna dolara.

EU i SAD na vrhuncu
Na ključnim tržištima poput SAD-a, Europe i Britanije prijelaz na digitalno plaćanje dosegnuo je vrhunac i manje od deset posto potrošačkih transakcija po vrijednosti obavlja se u gotovini, naglasili su autori istraživanja.

“U Njemačkoj, zemlji tradicionalno vjernoj gotovini, udio gotovine u transakcijama smanjio se u prvom desetljeću 21. stoljeća više od 50 posto i iznosio je u 2023. samo približno 25 posto”, stoji u izvješću. Tržište elektroničkog plaćanja približava se limitu, zaključuju. U takvim će uvjetima u idućih pet godina najslabije porasti prihod financijskih tvrtki od digitalnog plaćanja u Europi i SAD-u, za samo tri posto, prognoziraju u BCG-u.

Niže kamate
U zapadnoj Europi prihod financijskih tvrtki kočit će, između ostalog, niže kamatne stope središnjih banaka i pojačani pritisak na naknade, dok istočna Europa još ima prostora za povećanje broja kartica i za dvoznamenkasti rast, dodaju iz Boston Consulting Groupa.

Brži rast od prosjeka u prethodnih pet godina trebala bi bilježiti samo azijsko-pacifička regija, za 6,3 posto. Najveći rast trebale bi bilježiti Latinska Amerika, te Bliski istok i Afrika, za devet odnosno za sedam posto godišnje, pokazalo je istraživanje BCG-a.

Što se tiče Hrvatske, platnim karticama građani su prošle godine ‘popeglali’ 35,2 milijarde eura vrijednih roba i usluga, što je 14,9 posto više nego prethodne godine. Prosječan građanin u novčaniku ima više od dvije platne kartice, a karticama je lani obavljeno gotovo 775 milijuna transakcija, podaci su Hrvatske narodne banke objavljeni u publikaciji Platne kartice i kartične transakcije.

Komentirajte prvi

New Report

Close