Rebalans proračuna Vlada je usvojila još prije 20-ak dana, a napokon je dočekao i povratak zastupnika u sabornicu.
U međuvremenu je njime planirano smanjenje deficita tj. vraćanje na lanjsku razinu poslužilo pri prodaji obveznica, što mnogi drže i njegovom stvarnom namjenom. Većina ekonomista nakon ovog rebalansa sumnja da će se ostati u okvirima (novo)planiranog proračunskog manjka od 3 posto BDP-a i manjka općeg proračuna od 3,4 posto BDP-a. Predviđaju još jedan rebalans, a otvorenim pitanjem drže samo hoće li s njime uslijediti rezovi ili širenje deficita za približno jedan posto BDP-a, a time i veće potrebe financiranja, odnosno zaduživanja. Nastavi li se sadašnjim tempom, dio analitičara deficit javnog sektora (nešto širi obuhvat, koji uključuje i HAC) procjenjuje između 5,5 i šest posto BDP-a. "Proračun se puni sporije pa su prihodi u prvom kvartalu 3 do 4 posto niži od planiranih", priznao je ovih dana ministar Slavko Linić. No, kaže da to ne znači novi rebalans jer se u idućim mjesecima očekuje oporavak proračunskih prihoda.
Ako je suditi prema HNB-ovim najnovijim ocjenama, analitičari središnje banke revidirali su očekivanja kretanja BDP-a za ovu godinu na niže (sa minus 0,3 na 0,9 posto), čime se i HNB dodatno udaljio od Vladinih prognoza rasta. Vezano uz proračun i potrebe financiranja ministar Linić je najavio skore korake u vezi s dvjema privatizacijama koje bi trebale biti glavni oslonac nedužničkog financiranja. Od prodaje državnih udjela u Croatia osiguranju i Hrvatskoj poštanskoj banci, za koje prema Liniću potkraj ovog ili početkom idućeg mjeseca slijede objave natječaja za prodaju, računa se da će se ostvariti najmanje dvije trećine od ukupno tri milijarde kuna planiranih privatizacijskih prihoda. To znači da su pripremne aktivnosti savjetnika pri kraju. Je li tako, ubrzo će se pokazati.
U odnosu na prve korake Vlade u smjeru početka njihove privatizacije (prošlog ljeta), rokovi su se prešutno pomicali, no Vladi, čini se, više nije baš do odugovlačenja. Punjenje državne blagajne prilično škripi. U novije se vrijeme tako spekulira da se razmatra i mogućnost da se u HPB-u prodaju i udjeli koje država drži posredno (npr. preko Hrvatske pošte, što doduše ne bi bio izravni prihod proračuna). Neovisno o tome, računa se da interesa za banku neće manjkati s obzirom na natprosječne rezultate i rast poslovanja te sad već jasne efekte višegodišnjeg pospremanja; od nekolicine stranih banaka koje već posluju u Hrvatskoj do domaćih fondova, ali i vanjskih bankarskih igrača koji zasad nisu prisutni na našem tržištu. U slučaju Croatia osiguranja, pak, već neko vrijeme se vrte i konkretna imena nekoliko glavnih interesenata, od kojih su neki – poput Adrisa, slovenskog Triglava i poljskog PZU-a – potvrdili zanimanje.
Sve u svemu, te dvije privatizacije državi bi mogle donijeti više od dvije milijarde kuna. S prodajama još nekih udjela u drugim sektorima (npr. turističkom) planiranih tri milijarde kuna trebalo bi biti dohvatljivo. No, ne bude li u ostatku godine još jedna proračunska korekcija za zadržavanje deficita u planiranim gabaritima (10,2 milijarde kuna na razini državnog proračuna i 11,6 na razini konsolidirane države) u drugom dijelu godine država će se morati zadužiti barem milijardu-dvije više od sadašnjeg plana financiranja. Planom je zacrtano ukupno 29.4 milijarde kuna primitaka za proračun od financijske imovine i zaduživanja, s tim da za izdatke za financijsku imovinu i otplate po zaduženjima odlazi 19,1 milijarda kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.ova vlada nema blage veze što radi i kako izvući zemlju iz krize. razumio bih da prodaju HBP i CO i da taj novac ulože u gospodarstvo, ali oni će te pare potrošiti na vraćanje kredita kojima daju poticaje jalovoj poljoprivrednoj proizvodnji i kojima plaćaju brojne (i nepotrebne) državne i javne službe i agencije gdje ih ima bar 20% viška, negdje i preko 50%
Naravno da nema. Ovo ce se utrositi na place prenabujale adminsitracije, kako slucajno ne bi bila nezadovoljna. Onda ce prodati ceste, i naravno, opet osigurati place jaslicarima… i tako ce ici dok ne prodamo sve, a onda stecaj drzave.
Proizvodnja? Ma sto je to? To ne treba Hrvatskoj, lol… realni sektor? Ma jasta… tako ti je razmisljanje.
državni kapitalizam[emo_palacd]
Sve su to budalaštine, dobili su čvrst mandat da nešto naprave, a oni nemaju poima što će.
Zašto prodati HPB??
Samo treba prebaciri sve depozite i državne fondove u tu banku. Para ko blata, a i dobit od visokih kamata na kredite bi ostala državi. Time bi i krediti mogli biti jeftiniji jer najjači određuju pravila. To može biti najveća banka u RH bez uložene kune .
Uključite se u raspravu