Učvršćivanje na prvoj poziciji hrvatskih izvoznih tržišta Slovenija je nastavila i u travnju, pa je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u prva četiri mjeseca u tu susjednu zemlju vrijednost plasirane robe iznosila 1,094 milijarde eura, što je na godišnjoj razini čak za 86% bolji rezultat. Razlika u odnosu na dosadašnju glavnu odrednicu hrvatskih proizvođača, Italiju, sve je izraženija (163 milijuna eura), s tim da je povećana vrijednost izvoza i u Italiju, kao i Njemačku i ostala glavna izvozna tržišta. Pad je, pak, primjetan među glavnih deset tržišta jedino u SAD-u, gdje je u prva četiri mjeseca izvezeno 169 milijuna eura, što je smanjenje na godišnjoj razini od 18%.
No, zato uvoz iz SAD-a nastavlja s eksponencijalnim rastom, zahvaljujući opskrbi s ukapljenim plinom za LNG terminal na Krku. Uvoz iz SAD-a dosegao je u četiri mjeseca 829 milijuna eura, što je porast od 739%. Što se uvoza tiče, Slovenija nam nije na prvom mjestu, najviše uvozimo iz Italije (1,69 milijardi eura) i Njemačke (1,62 mlrd.), dok je Slovenija na trećem mjestu ove liste (1,40 mlrd).
Iz Mađarske se još uvijek uvozi nešto više nego iz SAD-a, gotovo sto milijuna eura. A dok je Kina mnogim članicama EU jedno od prvih tržišta za uvoz roba, u Hrvatskoj je ona na 10. poziciji, iako raste stopom od 30% u prva četiri mjeseca. No, još uvijek se više nego iz Kine snabdijevamo robama iz Austrije, Poljske, BiH i Nizozemske.
Ruska agresija na Ukrajinu i tragovi koje ostavlja na naše vanjskotrgovinske odnose s te dvije zemlje vidljivi su u statistici, i to prvenstveno na izvoznim rezultatima, dok je uvoz iz Ukrajine u prva četiri mjeseca čak značajno porastao, za 56%. Uvezeno je robe za 20,6 milijuna eura, no struktura proizvoda kojima se trgovalo nije vidljiva iz podataka DZS-a. Iako bi se očekivalo da je snažnije pao uvoz iz Rusije, minus je iznosio 11%, a vrijednost uvezene robe je 111,5 milijuna eura. Naftu se u Hrvatsku već nekoliko godina nabavlja i iz Azerbejdžana, a u prva četiri mjeseca uvezeno je te sirovine u vrijednosti 211 milijuna eura, 25% više nego lani.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu