Cijene nafte na svjetskom tržištu prošloga su tjedna ostale gotovo nepromijenjene jer ulagače zabrinjava usporavanje oporavka gospodarstava od koronakrize, dok podršku cijenama pruža spori oporavak proizvodnje nafte u Meksičkom zaljevu.
Cijena barela na londonskoj burzi oslabila je prošloga tjedna 0,1 posto, na 72,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,8 posto, na 69,29 dolara.
Obustavljeno 80 posto
Podršku cijenama na američkom tržištu pružio je spori oporavak proizvodnje i prerade u Meksičkom zaljevu nakon pustošenja uragana Ida. U tom je zaljevu obustavljeno oko 80 posto proizvodnje nafte i plina, a rafinerijama u Louisiani možda će trebati tjedni da obnove preradu.
Proizvodnja je smanjena za oko 1,7 milijuna barela dnevno, a povratak radnika na platforme usporavaju oštećenja na heliodromima i u spremnicima goriva.
“Cijene podupiru produljeni prekid proizvodnje u američkom dijelu Meksičkog zaljeva i prerade u rafinerijama u Louisiani, koji će nužno dodatno srezati ionako smanjene zalihe nafte u SAD-u, i podaci koji pokazuju kontinuirano snažan oporavak domaće potražnje za gorivom”, rekla je Vandana Hari iz Vanda Insightsa.
Potporu cijenama pružila je i odluka Organizacije zemalja-izvoznika nafte (OPEC) i njezinih saveznika da će u mjesecima do kraja godine povećavati proizvodnju za 400.000 barela dnevno, unatoč zahtjevu SAD-a da se na tržište izbaci znatno više barela.
Washington je nakon sastanka izrazio zadovoljstvo povećanjem opskrbe i najavio da će nastojati utjecati na OPEC i saveznike tog kartela da u većoj mjeri podupru gospodarski oporavak.
“Tržište nafte bit će i u ostatku godine u značajnom deficitu, pa se čini da će cijene nafte nastaviti rasti, kada uzmemo u obzir da OPEC+ signalizira disciplinirano ublažavanje rezova u proizvodnji i kontinuirani pad zaliha u SAD-u”, rekao je Edward Moya iz OANDA -e.
Povećana procjena
Zajedno s odlukom o povećanju proizvodnje, OPEC+ povećao je i procjenu potražnje u 2022. godini. “Ne možemo, ipak, biti sigurni… da će potražnja zaista rasti brzo, kao što OPEC+ i tržište predviđaju”, kazao je Bjornar Tonhaugen iz Rystad Energyja i upozorio na rizik od novog ciklusa ‘zatvaranja’ gospodarstava radi suzbijanja novih sojeva koronavirusa. A na usporavanje oporavka najvećih svjetskih gospodarstava ukazuje niz posljednjih podataka.
Tako je, među ostalim, u petak objavljeno da je u SAD-u u kolovozu broj zaposlenih porastao za samo 235.000, znatno manje u odnosu na očekivanih 750.000 i znatno manje nego mjesec dana prije.
“Cijene su nafte pale nakon tog izvješća jer je tržište rada očito pod utjecajem delta soja. To je jasan pokazatelj da koronavirus i dalje utječe na potražnju za naftom”, kazao je John Kilduff, partner u tvrtki Again Capital.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu