Uoči jedne od iščekivanijih zasjedanja američke središnje banke (Fed) stručnjaci su dali cijeli niz razloga zašto bi trebalo konačno krenuti u proces podizanja kamatnih stopa, ali i zašto bi trebalo još malo pričekati.
Od Fedove objave u srijedu analitičari očekuju da iz priopćenja makne konstataciju o "strpljivošću s podizanjem kamatnih stopa" koje su sada jedva iznad nule čime će biti položen temelj za prvu promjenu tog dijela monetarne politike od prosinca 2008. godine. U prilog tezi da Fed više nema što čekati govore makroekonomski podaci – nezaposlenost je gotovo iskorijenjena, američko gospodarstvo nastavlja rasti, a osobna potrošnja, općenito gledajući, stoji prilično dobro.
25posto
ojačao je dolarov indeks od srpnja prošle godine
No, tu su i argumenti koji daju za pravo Fedu ako se ipak odluči za još čekanja – oštar pad cijena nafte te iznimno jačanje dolara. Zanimljivo, oba trenda ne zabrinjavaju kreatore američke monetarne politike. Prema nekim izračunima, cijena barela od trenutnih 40-ak dolara rezultira time da prosječna američka obitelj godišnje uštedi na gorivu 2000 dolara. To je sasvim relevantna suma koja može biti utrošena na potrošnju, i tako je dodatno ojačati. Osim toga, pad cijena goriva usporio je inflaciju, što je argument više da Fed ostane na dosadašnjem pravcu politike kamatnih stopa. Skok dolara za 25 posto prema najvažnijim svjetskim valutama u proteklih godinu dana također nosi svoje benefite.
S jedne strane uvoz čini jeftinijim, ali je izvoz skuplji što može usporiti rast gospodarstva. No, jačanje dolara znak je povjerenja u američku ekonomiju. "Jaki dolar neće biti odlučujući faktor u Fedovu razmišljanju. Američki oporavak dovoljno je snažan da podnese jači dolar", kaže za Reuters Julian Jessup, glavni ekonomist Capital Economicsa. Ipak, jačanje dolara može dijelom utjecati na tempiranje podizanja kamatnih stopa, odnosno hoće li proces krenuti već u lipnju ili rujnu. Poznati tržišni pesimist Marc Faber smatra kako će zbog jakog dolara Fed biti neodlučan s podizanjem kamatnih stopa, pogotovo dok u Europi i Japanu traje golemo ubrizgavanje novca u financijski sustav.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu