Rizici koji prijete ekonomskom rastu, a samim time i državnim financijama, preveliki su, a strukturni izazovi bujaju. Tim je riječima američka agencija za dodjelu kreditnih rejtinga Moody's argumentirala svoju odluku da Francusku liši dosadašnjeg vrhunskog statusa i snizi ga na razinu "Aa1".
Poput S&P-a
Treba priznati da je ovaj potez zapravo rijetke iznenadio, Francuzi su ove godine već bili ostali bez "top" boniteta kada im je investicijski status oduzeo Standard&Poor's. No ono što je možda opasnije od ove lančane reakcije, je scenarij koji bi mogao uslijediti – ta bi zemlja uskoro opet mogla pretrpjeti snižavanje rejtinga. Glavni Moody'sov analitičar za Francusku Dietmar Hornung upozorio je da će se to dogoditi dođe li do daljnjeg opadanja gospodarskih izgleda ili poteškoća u provođenju najavljenih reformi. A reforme su ono čime će, poručuju iz Pariza, Francuska odgovoriti Moody'su. Vladu je poprilično razočarao potez te agencije, smatraju da njezini analitičari uopće u obzir nisu uzeli napredak koji je dosad napravljen u nastojanju da se zemlja odupre europskoj krizi. "Moody's je istaknuo zabrinutost zbog naše sposobnosti da provedemo reforme i sada je na nama da dokažemo kako smo za njih sposobni", komentirao je ministar financija Pierre Moscovici misleći pritom na najoštriju rundu štednje u proteklih 30 godina koja Francusku čeka 2013. Te bi mjere proračunski deficit trebale spustiti na razinu od tri posto bruto domaćeg proizvoda.No glavni čovjek francuskih financija nije propustio krivnju za gubitak vrhunskog statusa prebaciti i na bivšeg predsjednika Francuske Nicolasa Sarkozyja komentiravši kako je jučerašnja odluka američke kreditne agencije "kazna za prošlost.
Schaeuble smiruje
Na pad rejtinga reagirao je i njegov njemački kolega Wolfgang Schaeuble koji tvrdi da Moody'sov potez ne treba doživiti previše dramatično, ali da on ipak predstavlja upozorenje da bi se svi u Europi trebali držati svojih odgovornosti.
Dug iznad 90% BDP-a
No treba reći da je Europa, konkretnije eurozone sa svojim problemima uvelike pridonijela francuskoj muci. Na to, uostalom, upozorava i Moody's, tvrde da je kriza nagrizla tu zemlju zbog njezine poprilične izloženosti perifernim članicama monetarne unije. Dodatni uteg oko vrata vladi u Parizu, tvrdi Moody's, predstavlja i oštar gubitak konkurentnosti tamošnjih kompanija, te, očekivano, previsoka razina javnoga duga koji je premašio 90 posto BDP-a što budućnost te zemlje čini itekako nesigurnom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu