Talijanski UniCredit prva je od velikih europskih banaka koja je odlučila povećati rezervacije za odobrene kredite, a analitičari očekuju da će tim putem vrlo skoro krenuti i ostale banke što će im dodatno pritisnuti ionako „mršavu“ profitabilnost.
Kako prenosi Reuters, UniCredit je u srijedu objavio da je za rezervacije tijekom prvog tromjesečja izdvojio dodatnih 900 milijuna eura. Za probleme u otplati već se pripremaju američke banke. U prošlotjednim objavama financijskih rezultata moglo se iščitati da su najveće američke banke već izdvojile 25 milijardi dolara.
I prije izbijanja pandemije i ekonomske krize koju je ona izazvala poslovanje europskih je banaka bilo pod pritiskom visokih troškova, niskih povrata na kapital i potrebe tehnoloških ulaganja. Jedno od rješenja tih problema bila bi prekogranična spajanja, ali to nije lako za realizirati u europskim okvirima. Što analitičari misle o poslovanju najvažnijih europskih banaka – poput HSBC-a, BNP Paribasa i Deutsche Banka – nakon pandemije govore i podaci Refinitiva.
U posljednjih mjesec dana analitičari su u prosjeku povećali za 130 posto očekivani iznos rezervacija. S druge strane, prognoze dobiti za cijelu ovu godinu snižene su za 40 posto. Niža profitabilnost u odnosu na američke konkurente znači da europske banke imaju manje manevarskog prostora.
„Europske banke nemaju luksuz prihoda i dobiti da bi apsorbirale značajne gubitke zbog povećanja rezervacija“, ističe Rob Smith, partner u revizorskoj tvrtki KPMG. Ranjivost europskih banaka dokazao je i potez rejtinške agencije Fitch koja je ovoga tjedna otkrila da je tom sektoru 116 puta snizila očekivanja frejtinga, uglavnom u negativne.
Među europskim zajmodavcima talijanske banke najviše su izložene malim i srednjim poduzećima koja će najviše osjetiti negativne posljedice blokade gospodarstva zbog mjera izolacije.
Međunarodni monetarni fond procjenjuje da bi talijansko gospodarstvo ove godine moglo pasti i više od 9 posto. Morgan Stanley procjenjuje da bi se talijanske banke u ovoj krizi mogle suočiti s porastom nenaplativih kredita za 60 do 80 milijardi eura. To je 45 posto više od sadašnje razine
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu