UniCredit očekuje iduće godine oporavak u Italiji

Autor: Ana Blašković , 14. prosinac 2014. u 22:00
Foto: Andrea Delbo/Milestone Media/PIXSELL

Izvozne trendove u Italiju mogla bi promijeniti prognoza rasta od 0,5%.

Nakon dvanaest kvartala uzastopnog pada BDP-a, domaća ekonomija plesat će oko nule i naredne godine zamrznuta u iščekivanju parlamentarnih izbora.

Istodobno, globalni rast vratio se na dugoročni prosjek, uglavnom zahvaljujući lokomotivi SAD-a i Velike Britanije, dok eurozona i dalje kaska. Stopa rasta BDP-a u zemljama kolanja eura trebala bi porasti na oko 1 posto u 2015. Najveći trgovinski partner domaćih tvrtki Italija, vratit će se skromnim, ali pozitivnim stopama rasta oko 0,5 posto, nova je procjena analitičara talijanskog UniCredita. Nakon tri godine gospodarskog pada, uključujući i procijenjenih 0,4 posto minusa ove godine, talijanski BDP u 2015. će porasti 0,5 posto potom ubrzati na 1,1 posto u 2016.

Analitičari najveće talijanske banke prognoze temelje na očekivanju da će talijanskim izvoznicima pogodovati slabljenje eura i umjereni oporavak globalne potražnje. Oni će poduprijeti postupni oporavak i investicija u drugoj polovici iduće godine nakon što se oporavi povjerenje. To bi zajednički trebalo potaknuti oporavak potrošnje stanovništva koja je već krenula uzlaznom putanjom zahvaljujući povoljnoj fiskalnoj politici i nižoj inflaciji. Dobra je to vijest za domaću ekonomiju, posebno izvoznike koji posljednje tri godine bilježe pad robnog izvoza u susjednu zemlju. Izvoz roba u 2013. u Italiju dosegao je vrijednost od 1,25 milijardi eura, gotovo 220 milijuna eura manje nego godinu ranije.

Recesija u Italiji izravno se odrazila i domaće tvrtke koje su tamo pronalazile tržište za svoje proizvode; u usporedbi s 2006. u kojoj se u domaće tvrtke slilo gotovo dvije milijarde eura od izvoza, taj se prihod smanjio za gotovo 35 posto na kraju prošle godine. Snažniji rast uz nastavak obilja novca zbog relaksirane monetarne politike u SAD-u i Europi trebala bi pogodovati dionicama i privatnom dugu, a dugoročno pridonijeti umjerenom rastu dugoročnih prinosa na državne obveznice. Njihov se postupni rast očekuje u drugom dijelu iduće godine. Zato u UniCreditu očekuju "dobru godinu" za državne obveznice zemalja periferije eurozone, među kojima je i Hrvatska.
 

Komentirajte prvi

New Report

Close