7,5 milijuna eura za godinu dana: Unatoč protivljenju velikih dioničara, izborio najveću plaću u Europi

Autor: Tomislav Pili , 17. svibanj 2021. u 10:47
Andrea Orcel /REUTERS

Oponenti među dioničarima smatrali su da je neumjesno odobriti toliko povećanje u uvjetima koronakrize.

Prvi čovjek UniCredita uspio se na skupštini dioničara izboriti za najveću plaću među europskim bankarima, unatoč protivljenju najvećeg dioničara.

Kako prenosi Reuters pozivajući se na prošlotjednu objavu zapisnika sa skupštine održane 15. travnja, američki BlackRock glasovao je protiv financijskog paketa primanja za novog izvršnog direktora banke Andreu Orcela.

Pristala samo trećina

BlackRock, najveće društvo za upravljanje investicijskim fondovima na svijetu s imovinom od 9 bilijuna dolara, jedan je od dioničara od ukupno 43 posto koji su glasovali protiv godišnje Orcelove plaće od čak 7,5 milijuna eura.

Oponenti su smatrali kako je neumjesno isplatiti šefu toliku plaću i bonus dok banku pritišće kriza izazvana pandemijom koronavirusa. Podsjetimo, BlackRock je pojedinačno najveći dioničar talijanske banke sa 5,1 posto udjela. Glasnogovornica BlackRocka u Italiji odbila je komentirati rezultate glasovanja.

7,5

milijuna eura dobit će Andrea Orcel za 2021. godinu, a primanja nisu uvjetovana poslovnim rezultatima

Odobrenje goleme Orcelove plaće dalo je 54 posto prisutnih dioničara. Iako je odluka donijeta većinom glasova, to ne znači da se i većina svih dioničara s njom izričito slaže.

Naime, na skupštini je bilo zastupljeno tek 60,5 posto kapitala banke, što znači da su “zeleno svjetlo” za direktorovu plaću dali dioničari koji kontroliraju svega trećinu udjela u UniCreditu. Prema prijedlogu odluke, Orcel će dobiti fiksnih 2,5 milijuna eura, a dvostruko toliko kao bonus u dionicama.

Zanimljivo je da bonus za prvu godinu mandata nije uvjetovan poslovnim rezultatima. Na stranu nekadašnjeg bankara švicarskog UBS-a stale su dvije talijanske karitativne zaklade, Fondazione Cariverona i Fondazione CRT, dioničari UniCredita “od pamtivijeka”.

43

posto dioničara glasovalo je protiv na skupštini na kojoj je bilo zastupljeno ukupno 60,5 posto kapitala banke

Predstavnici zaklada otvoreno su podržavali prijedlog Orcelove plaće ističući kako se banka suočava sa teškim izazovima. Zanimljivo je da je Orcelova plaća dvostruko veća nego primanja njegova prethodnika, Jean-Pierre Mustiera.

Kada je došao u UniCredit 2016. Mustier je svoju plaću smanjio za 40 posto, a za tu odluku dobio je 87-postotno odobrenje dioničara banke.

Novac mu je važan

Na lanjskoj skupštini dioničara Mustierov financijski paket podržalo je čak 96 posto prisutnih dioničara. UniCredit je angažirao Orcela nakon što je predao Intesi Sanpaolo krunu najveće talijanske banke.

Intesa je postala vodeća prošlogodišnjim pokretanjem konsolidacije talijanskog bankovnog sektora i preuzimanjem banke UBI. Time je došla do petine udjela na tamošnjem tržištu.

Inače, novac je očito vrlo bitna stavka za Andreu Orcela, sudeći po prijašnjim medijskim napisima. On je otišao 2018. iz UBS-a kako bi preuzeo čelnu poziciju u španjolskoj banci Santander. Međutim, do toga nikada nije došlo jer su se razišli oko pitanja plaće. Cijela je stvar kasnije završila na sudu.

Komentirajte prvi

New Report

Close