Ulagači u naftne kompanije izgubili 2,5 bilijuna dolara

Autor: Tomislav Pili , 23. ožujak 2016. u 13:48
Čak 200 milijardi dolara kredita plasiralo je naftašima 20 najvećih europskih banaka/Thinkstock

Od sredine 2014. burzovna vrijednost kompanija pala je 2,3 bilijuna dolara, a na obveznicama izgubljeno je 150 milijardi dolara.

Pad cijena nafte od sredine 2014. rezultirao je gubitkom od 150 milijardi dolara po obveznicama naftnih kompanija, pokazuju izračuni Financial Timesa. Osim toga, 300 najvećih svjetskih naftnih i plinskih kompanija zabilježilo je pad tržišne vrijednosti svojih dionica za 2,3 bilijuna dolara.

Ovi podaci možda i najplastičnije pokazuju razmjere financijskih gubitaka koje je pad nafte donio energetskim kompanijama i investitorima u njihove vrijednosnice. Gubitak od 150 milijardi dolara koji su zabilježili ulagači u naftne obveznice izračunat je na temelju podataka o cijenama 1278 aktivno trgovanih obveznica denominiranih u dolaru, euru, funti i jenu otkako je barel Brent nafte dosegnuo 114 dolara u lipnju 2014. godine. Unatoč nedavnom djelomičnom oporavku na 41 dolar, nafta je i dalje u minusu od 65 posto u odnosu na razinu iz ljeta 2014. godine.

S druge pak strane, vrtoglavi gubitak po obveznicama rezultat je i trenda snažnog zaduživanja naftnih kompanija u posljednjih desetak godina. Prema podacima Banke za međunarodna poravnanja (BIS), ukupan dug naftnih kompanija utrostručio se sa 1,1 bilijuna dolara iz 2006. na tri bilijuna dolara u 2014. godini. Najbrže su se zaduživale dvije vrste naftaša – male, neovisne američke tvrtke nastale na valu vađenja nafte iz škriljevca te velike državne kompanije iz rastućih država, poput meksičkog Pemexa, brazilskog Petrobrasa te kineskog CNPC-a.

O razini izloženosti banaka, ponajprije europskih, govori podatak da je 20 najvećih europskih banaka plasiralo kredite energetskim kompanijama vrijedne gotovo 200 milijardi dolara. To je ekvivalent četvrtine njihova dionička kapitala. S druge strane Atlantika  nešto je bolja situacija jer je 20 najvećih američkih banaka plasiralo kredite vrijedne 115 milijardi dolara što predstavlja 11 posto njihova dioničkog kapitala. Analitičari BIS-a ocjenjuju kako je potonuće nafte zaslužno za kolebljivost burzi. "Niske cijene nafte potiču averziju prema riziku, a tada cijene dionica padaju", kaže Hyun Song Shin, analitičar BIS-a.   

Komentirajte prvi

New Report

Close