Ulagači sa zebnjom čekaju novi Draghijev eksperiment

Autor: Tomislav Pili , 08. lipanj 2016. u 13:32
Predsjednik ECB-a Mario Draghi/REUTERS

Prosječan prinos već je pao na jedan posto što analitičari ocjenjuju zastrašujućim.

Početak otkupa duga poduzeća koji Europska središnja banka (ECB) započinje danas velik dio europske financijske zajednice dočekuje sa zebnjom.

Nakon što je monetarna vlast eurozone još u ožujku najavila da će u lipnju uz državne započeti kupovati i korporativne obveznice kako bi potaknula ekonomski rast, cijene su počele rasti, ionako niski prinosi još više padati, a broj kompanija koje se odlučuju za izdavanje obveznica je skočio. "ECB izobličuje tržište", zavapio je za Bloomberg David Riley, voditelj kreditnih strategija u londonskom BlueBay Asset Managementu koji upravlja s 58 milijardi dolara.

 

7,3posto

iznosio je prosječan prinos 2008. godine

Na samo jedan posto
Početkom ovog tjedna prosječan prinos na obveznice kompanija s investicijskim rejtingom pao je na jedan posto što je najniže u više od godinu dana, pokazuju podaci Bank of America Merrill Lynch. Za usporedbu, tijekom 2011. kada je Europu tresla dužnička kriza prinosi su iznosili 4,5 posto, a 2008. dosezali su čak 7,3 posto. Ako se nastavi sadašnji trend, investitori će vrlo brzo vidjeti prinose ispod jedan posto što se prvi puta dogodilo prošle godine. "Mogućnost prosječnih prinosa ispod jedan posto je vrlo zastrašujuća", ističe Juan Esteban Valencia, kreditni analitičar u francuskoj banci Société Générale. Naime, tako niski prinosi tjeraju investitore da kupuju rizičnije obveznice ili se odlučuju za obveznice dužeg dospijeća.

Jim Reid, analitičar Deutsche Banka, za Financial Times kaže kako je u razgovoru s ulagačima teško naći nekoga koji smatra da je ECB-ov potez kupnje korporativnih obveznica dobrodošao razvoj događaja. Drugi je problem što ECB nije objavio koliki će biti mjesečni iznos otkupa. Tržište očekuje između pet i 10 milijardi eura mjesečno, ali Marco Stöckle, voditelj istraživanja u njemačkoj Commerzbank upozorava kako je to ipak malo preoptimistično. Njegovo je predviđanje da ECB-ov otkup neće prelaziti pet milijardi eura mjesečno. S druge pak strane, kompanijama se otvara mogućnost gotovo nezabilježeno jeftinog zaduživanja.

Eksplozivni rast
Prema procjenama Bank of America Merrill Lynch, ECB-ov program mogao bi dovesti do "eksplozivnog rasta kreditnog tržišta u Europi". U sljedećih pet godina obvezničko zaduženje europskih kompanija vjerojatno će se udvostručiti na 2,5 bilijuna eura. Obilje ultrajeftinog novca dio kompanija mogao bi iskoristiti za otkupe dionica te spajanja i preuzimanja, a to bi pak moglo dovesti do pogoršanja kreditnog rejtinga. Rejtinška agencija Fitch nedavno je objavila da je četvrtina iznosa koje su američke kompanije ove godine prikupile u obveznicama denominiranima u euru iskorištena za otkupe dionica. Odnosno, novac je završio u džepovima dioničara.

Komentirajte prvi

New Report

Close