Bankari na Wall Streetu su u strahu. Na njujorške adrese najmoćnijih svjetskih banaka počeli su stizati sudski pozivi odaslani iz ureda državnog tužitelja Erica Schneidermana koji je u Americi pokrenuo novu, opsežni istragu o međunarodnom skandalu oko “petljanja” s međubankarskom kamatom Libor. Svjetski mediji javljaju da su među osumnjičenima JPMorgan, Citigroup, Deutsche Bank, HSBC, UBS i Royal Bank od Scotland.
Bankari šute
Iz ureda državnog tužitelja odbili su komentirati slučaj, kao i u većini prozvanih banaka u kojima ne žele otkrivati detalje o novim istražnim radnjama čija su meta kao ni svoju eventualnu umiješanost u nezakonite radnje zbog kojih se u dosadašnjoj međunarodnoj istrazi ispituje više od 20 svjetskih kreditnih institucija. Najnovija istraga je, komentiraju upućeni, američkim bankarima golem trn u oku i to zbog proširenih ovlasti tužitelja Schneidermana. S obzirom da je nadležan za New York, a time i svjetsko financijsko tržište Wall Street, Schneiderman ima pravo istraživati svakog tko ondje posluje, a ima izuzetno širok manevarski prostor kada je u pitanju kazneni progon vezan za financijsko poslovanje, osobito za banke. Kako objašnjava Financial Times, u postupku protiv banaka kakav je upravo pokrenuo, taj tužitelj ne mora dokazati da je postojala namjera za počinjenje nezakonitih radnji, već samo da su se one doista dogodile. U namjeri da dokaže upravo to Schneiderman je od bankara zatražio detaljnu dokumentaciju o transakcijama, kao i prijepise interne komunikacije kako bi ispitao je li bilo dogovaranja o namještanju stopa temeljenim na Liboru. Najnovija istraga bi se, među ostalim, trebala usredotičiti i na pitanje jesu li i u kojoj mjeri navodne bankarske manipulacije vezane uz Libor “zagadile” golemo američko tržište kredita. Da su sumnje istražitelja vjerojatno opravdane pokazuje podatak da je uz Libor vezano najmanje 900.000 stambenih kredita iz to samo u razdoblju od 2005. do 2009. godine. Sumnja se da su aferom “ukaljane” i stotine nekretninskih hipoteka te studentskih kredita vrijednih bilijune dolara.
Potresena industrija
Afera Libor već dugo potresa svjetsku financijsku industriju, a svako malo otkrivaju se novi detalji. Najviše bure izazvala je u V. Britaniji nakon što je Barclays pristao platiti 290 milijuna funti kazne zbog umiješanosti u manipulacije. Zbog skandala su banku morala napustiti dvojica čelnih ljudi, a istraga je odvela sve do središnje banke pa je svoju ulogu u cijeloj priči morao objašnjavati i kandidat za novog britanskog guvernera.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu