Prošle je godine Europa izrekla kumulativno čak 511 godina zatvora za financijske prijevare. Broj godina zatvora raste munjevitom brzinom proporcionalno s krizom; u 2007. izrečeno je samo 27 godina, 2010. zatvorske kazne dosegnule su 125 godina, a prošle godine gotovo 19 puta više nego prije krize. Budući da kao buduća članica koristimo sredstva europskih fondova, Ured Europske komisije za sprečavanje financijskih prijevara OLAF nadležan je i za nadzor novčanih tokova prema Hrvatskoj.
Slučajne pogreške i prijevare
U nešto manje od godine dana, od početka kolovoza prošle do kraja lipnja ove godine, inspekcija OLAF-a u Hrvatskoj je otkrila na temelju dojava i vlastitih istraživanja nepravilnosti u 34 projekta kojima su odobrena sredstva EU. Uz nehotične proceduralne pogreške zabilježeni su i slučajevi prijevara, odnosno svjesne malverzacije dobivenim sredstvima, kaže se u priopćenju Forenzike Prima, tvrtke koja se bavi poreznom forenzikom. Među prijestupnicima našla se i Carinska uprava jer je voditelj projekta nabave opreme za borbu protiv krijumčarenja izdao samo usmeni nalog, a ne i pismeni nalog za izmjenu opreme. "Prilično neshvatljiv je i slučaj projekta granične veterinarske postyje u luci Rijeka u kojem je koncesionar terminala zabranio pristup gradilištu. Samim time radovi nikad nisu mogli započeti te su se već dobivena sredstva morala vratiti", izdvajaju u Forenzici Prima. Napominju da je vrlo izvjesno kako će nakon pristupanja Europskoj uniji slučajeva biti još i više. Zahvaljujući otkrivenim prijevarama u europsku blagajnu vraćeno je 691,4 milijuna eura prošle godine što je dosad rekordni iznos. Najveći dio tog novca odnosi se na povrat sredstava iz europskih strukturnih fondova od čak 524,7 milijuna eura, od čega se čak 389 milijuna eura odnosi samo na jedan talijanski slučaj vezan za financiranje lokalnog projekta za izgradnju cesta. Primjerice, 2009. godine najviše povrata u europski proračun dogodilo se zahvaljujući prijevarama s novcem iz poljoprivrednih fondova na koje se odnosilo 137,2 milijuna eura od ukupno vraćenih 251,3 milijuna eura u toj godini.
Raste broj dojava
U usporedbi s prethodnim godinama u 2011. snažno je porastao broj dojava pojedinaca. Tako je broj individualnih prijava dosegnuo 711, a primjerice 2010. godine 596. Uz veću svijest građana o postojanju i svrsi Ureda pridonio je i anonimni sustav za dojavu prijevara internetom (Fraud Notification System, FNS) na koji otpada petina svih informacija koje dolaze u OLAF. Nakon što primi informaciju o mogućoj prijevari, propituje se spada li predmet u nadležnost Ureda. Glavni direktor OLAFA, trenutno je to Giovanni Kessler, odlučuje o istrazi i ovisno o rezultatima hoće li se poduzeti prekršajne ili kaznene mjere.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu