Financijsko tržište podcjenjuje brzinu daljnjih podizanja kamatnih stopa, ocjenjuje sve veći broj stručnjaka. Financijska tržišta gotovo jednoglasno očekuju da će današnje zasjedanje američke središnje banke (Fed) završiti objavom o podizanju kamatnih stopa sa sadašnjih 0,25 posto na 0,50 posto, prvom nakon točno godinu dana.
Međutim, prema pisanju američkih poslovnih medija, pravo pitanje jest kada će se Fed opet odlučiti za takav potez. Prema podacima Bloomberga, ako u srijedu dođe do podizanja kamatnih stopa, financijaši sljedeće vide tek u svibnju iduće godine. No, to svibanjsko treće poskupljenje novca od financijske krize ima tek 46 posto šansi za ostvarenje. Za dva podizanja kamatnih stopa tijekom 2017. postoji tek 34 posto šansi, prenosi magazin Fortune. Podsjetimo, prema posljednjim projekcijama Feda, do kraja 2017. kamatna stopa treba biti na 1,1 posto što bi značilo da iduće godine treba najmanje dva puta podignuti kamate.
1,1 posto
trebala bi, prema procjenama Feda, iznositi kamatna stopa do kraja 2017.
Ta činjenica nagnala je sve veći broj inozemnih ekonomista na razmišljanje kako ne samo financijsko tržište, već i sam Fed podcjenjuje potencijal za podizanje kamatnih stopa u 2017. godini. Andrew Sheets, ekonomist u američkoj banci Morgan Stanley, priznaje kako tržište podcjenjuje dinamiku zaoštravanja monetarne politike. Prema njegovu mišljenju, zbog očekivanja više inflacije, moguća su čak šest podizanja kamatnih stopa do kraja 2018. godine.
Na sličnom tragu razmišlja i Ian Shepherdson, glavni ekonomist u Pantheon Macroeconomicsu. "Zabrinuti smo da će inflacijski pritisci postati ozbiljan problem, prisiljavajući Fed na relativno brzo podizanje kamatnih stopa", kaže Shepherdson za Financial Times. Izgleda da obvezničko tržište razumije tu poruku, pa je prinos na dvogodišnju američku obveznicu dosegao najvišu razinu od 2010. na 1,15 posto. K tome, u ponedjeljak je prinos na 10-godišnju obveznicu dosegao najvišu razinu u dvije godine od 2,5 posto, da bi u utorak blago pala na 2,44 posto. Prinos na 30-godišnju obveznicu spustio se na 3,13 posto nakon što je dan ranije dosegnuo 3,20 posto, najviše u 17 mjeseci.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Odlično, FED pametno radi, postupno i minimalno povećanje kamata imati će dobar utjecaj na tržišta.
U slućaju poremečaja vjerujem da će se pribjeći ponovnom smanjenju kamata, ali to smatram manje realnom varijantom.
Sve dok su kamate ovako nisko, a ostati će još nekoliko godina, to je dobra vijest za dionička tržišta.
Što se tiče HR, zbog niskih kamatnih stopa štednje i mrtvog tržišta nekretnina, očekujem sve veći priljev na tržište kapitala, poglavito u fondove.
lp
Stiže nova kriza jer mnoge države to neće preživjeti
Delboy, na koliko čekaš dollar?
[/quote]
1:1. Ti će mi biti dosta, iako možda će i više od eura vrijediti neko vrijeme.
S ovakvim ministrom za nas nema straja.
Stiže nova kriza jer mnoge države to neće preživjeti
sigurno će mnoge države biti u problemu.
no sigurno je i da će FED dobro kalkulirati jer bolje da ima živa dužnika od kojeg ipak naplaćuje dug nego mrtvaca od kojega može dug samo otpisati.
a ne smijemo zaboraviti da su i SAD vrlo zadužene, i to u dolarima prvenstveno prema Kini.
Ali slažem se, očekivano je da će države poput Hrvatske imati najveće probleme.
Uključite se u raspravu