Tržište derivata pod povećalom SAD-a i Europe

Autor: Tin Bašić , 12. srpanj 2013. u 18:30
Swap tržište počelo se bolje kontrolirati nakon izbijanja financijske krize 2008. godine/FOTOLIA

Stranim kompanijama će se dozvoliti određena fleksibilnost kada trguju s američkim klijentima.

Američki i europski regulatori najavili su zajednički dogovor oko pravila vezana za tržište derivata.

Prema informacijama svjetskih medija, dva će regulatora dogovoriti pravila temeljem kojih će zajednički nadzirati 633 bilijuna dolara vrijedno tržište ovih rizičnih financijskih instrumenata. Čelni čovjek američke Komisije za trgovanje terminskim ugovorima (CFTC) Gary Gensler i europski šef za financijske usluge Michel Barnier navodno su postigli dogovor o načinu suradnje, a vrlo skoro bi to trebali prezentirati javnosti. Svjetski regulatori počeli su sa snažnijim nadzorom nad takozvanim swap tržištima nakon što su većinom neregulirane transakcije uzrokovale kreditnu krizu 2008. godine, što je dovelo do toga da su američki porezni obveznici morali spašavati jednu od najvećih svjetskih osiguravajućih kuća AIG.

 

633bilijuna

dolara vrijedi svjetsko tržište derivata

Ta je kuća, naime, u Europi imala jako puno transakcija derivatima. Američki je regulator zbog toga pripremao nova pravila temeljem zakona Dodd-Frank, a kojim bi veliku većinu swapova jamčile klirinške kuće koje bi uzimale kolateral od kupaca i prodavatelja i time bi se smanjio rizik. Gensler je predložio da se ta pravila primjenjuju i na one transakcije koje su izvan SAD-a. No, međunarodni doseg tih pravila do sada je bio jedan od najkontroverznijih točaka. Najveće svjetske banke žestoko su se protivile tim pravilima i snažno su lobirale da se ona ne primjenjuu tvrdeći da će im samo povećati troškove. Kritiku prevelike reguliranosti tog tržišta dali su i europski i azijski regulatori tvrdeći da CFTC time prekoračuje svoje ovlasti.

Gensler i Barnier su zbog toga dogovorili kompromisno rješenje, piše Reuters. Dogovarana je platforma preko koje će se trgovati derivatima. Isto tako, dozvolit će se stranim kompanijama određena fleksibilnost kada trguju s američkim klijentima i uklonit će se neki najžešći regulatorni zahtjevi, kažu dva izvora Reutersa. Ipak, upozoravaju da su pregovori još uvijek u tijeku i da se vrlo lako može dogoditi da oni propadnu i da od konačnog dogovora ne bude ništa.

Komentirajte prvi

New Report

Close