Spreman sam zatražiti puni “bailout” budu li troškovi zaduživanja Španjolske predugo previsoki. Tim se riječima napokon oglasio premijer te zemlje Mariano Rajoy, koji već dugo oteže sa službenim zahtjevom za paketom europske pomoći koji bi zemlju trebao spasiti od financijskog ponora. Rajoy se pak pravda da je dodatno vrijeme za donošenje te “bolne” odluke Španjolska dobila padom troškova zaduživanja koje je uslijedilo nakon što je Europska središnja banka (ECB) objavila da planira pokrenuti neograničenu kupnju obveznica prezaduženih država kako bi im pojeftinila financiranje na tržištu. “No uvjeravam vas da sam 100 posto spreman zatražiti pomoć”, rekao je Rajoy, a prenio Reuters. Prvi čovjek vlade u Madridu vjerojatno i neće imati drugog izbora, a teško da će i dalje moći kupovati vrijeme.
Splasnuo optimizam
Naime, u srijedu su troškovi zaduživanja zemlje koju vodi opet premašili razinu od 6 posto, i to prvi put od 6. rujna kada je europski guverner Mario Draghi objavio da je voljan pomoći Španjolcima pristane li njihova vlada na stroge uvjete koje će takvo spašavanje podrazumijevati. A upravo su ti uvjeti, odnosno pitanje hoće li Rajoy na njih pristati, jedan od razloga ponovnog poskupljenja španjolskoga duga. Financijska tržišta pažljivo “osluškuju” kako se situacija odvija, a njihovoj nervozi pridonio je sam premijer. On je, naime, na objavu ECB-a o pomoći koja neće biti odobrena bez pridržavanja nimalo blagih pravila reagirao vrlo burno. Tada je, davši prvi televizijski intervju od preuzimanja vlasti, ustvrdio da nipošto ne želi da mu netko izvana dirigira. “Proučit ću uvjete. Niti bih volio niti ću prihvatiti da mi izvana kroje mjere koje bih morao poduzeti i da mi se nameću rezovi”, upozorio je tada Rajoy. Nedugo zatim ulje na vatru dolio je čelnik grupe ministara financija eurozone Jean-Claude Juncker izjavivši kako će “Španjolskoj biti postavljeni izuzetno teški uvjeti”, a takva poruka vladi u Madridu sigurno je dodatno otežala odluku zatražiti “bailout” odmah ili ipak pričekati.
Taktika odugovlačenja
Doduše, taktika odugovlačenja dobro im je došla jer tek trebaju objaviti analizu stanja u financijskom sektoru zbog čijih su problema već tražili pomoć Europe koja je za tu namjenu odobrila 100 milijardi eura. No koliko će novca doista trebati “slomljenim” španjolskim bankama te kako konkretno riješiti golemu problematičnu imovinu koja im guši bilance pitanje je na koje će se pravi odgovor moći dati tek kad rezultati analize budu na stolu, a to se očekuje ovih dana, možda već i danas.
Presudan tjedan
S druge strane već je objavljeno da se u Bruxellesu već neko vrijeme iza zatvorenih vrata pregovara o uvjetima koje bi Europa trebala staviti pred Španjolsku. Neslužbene informacije najavljivale su da bi nacrt tih planova trebao također biti objavljen ovoga tjedna. A dok se na sve to čeka, Rajoy priznaje da mu je teško i prerano reći hoće li Španjolskoj trebati pomoć koju nudi Europska središnja banka. Prerano mu je, očito, jer i on sam čeka rezultate briselskih pregovora.
Eurozona
S&P snizio prognoze za gospodarstvo
Bonitetna agencija Standard & Poor’s snizila je prognoze rasta za eurozonu pa u ovoj i idućoj godini očekuje nešto veći pad od prije najavljivanog. BDP na razini monetarne unije trebao bi, kažu u 2012., pasti 0,8 posto, a iduća godina ipak će donijeti stagnaciju iako se prije prognozirao rast, doduše blagih 0,7 posto. “Nedavni pokazatelji ponovo su pokazali sumornu sliku”, kažu u agenciji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu