Tečaj eura u utorak je na međunarodnim deviznim tržištima prvi put u posljednjih gotovo 12 godina skliznuo ispod 1,08 dolara, nakon jučer započetog programa kupnji državnih obveznica u eurozoni, dok ulagačima ponovno brige zadaje i situacija u Grčkoj.
Euro se u takvim okolnostima spustio na 1,07345 dolara. U kasnijem se trgovanju njime trgovalo po 1,0745 dolara, što znači da je oslabio 0,97 posto u usporedbi sa zatvaranjem tržišta dan ranije. Dolar je istodobno poskočio na 122,04 jena, što je njegova najviša razina od srpnja 2007., dok je sinoć iznosio 120,60 jena.
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema šest vodećih svjetskih valuta, dosegnuo je novu najvišu razinu u 11 i pol godina od 98,196 bodova, a samo od početka mjeseca poskočio je za oko tri posto.
U novom krugu većih kupovina američke valuta, potaknutog očekivanjima da bi američka središnja banka uskoro mogla povećati kamatne stope, dolar je ojačao pet posto prema euru u protekla samo dva tjedna. Nekoliko značajnih banaka prognozira da će dolar vrijediti jednako kao i euro iduće ili 2017. godine.
"Silazni trend tečaja eura nastavlja se i čini se da će ga teško biti zaustaviti", kaže Ian Stannard, valutni analitičar u investicijskoj banci Morgan Stanley u Londonu.
"Program kvantitativnog ublažavanja s kojim je jučer započela Europska središnja banka (ECB) smanjio je prinose. Euro slijedi isti put i čini se da će se dugoročne prognoze mnogih ulagača ostvariti puno ranije nego što su očekivali", kaže Stannard.
Upozorava i da postoje zabrinutosti u vezi komunikacije između Grčke i kreditora u eurozoni dok pokušavaju 4-mjesečno produljenje financiranja Grčke iskoristiti za osmišljavanje novog dugoročnog sporazuma.
"Grčka je nepredvidivi element. Mislim da sudionici tržišta pretpostavljaju da će produljenje donijeti manji predah, no čini se da pregovarački proces neće, da se tako izrazim, proći glatko", smatra Stannard.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Do 2017. može biti svašta 🙂 Omjer 1:1,20 u korist dolara je moguć čak i ove godine. Mislim da ipak neće doći do takve razlike, barem ne ove godine, ali očekujem u najmanju ruku poravnanje već u ovoj godini. Čak bih rekao i prije ljeta.
Ne razumijem kakve to analitičare imaju te spomenute značajne banke koji najavljuju izjednačavanje vrijednosti dolara i eura tek 2016. ili 2017.??!! Mora da su slijepi i da pojma nemaju o utjecaju nekih odluka na tržište i o tržišnoj psihologiji, a niti o politici koja ovdje ima velik utjecaj.
Ja sam odavno najavio pad ispod 1,20, kada je omjer bio oko 1,35, a odmah nakon toga i sigurni pad ispod 1,15 i vjerojatno pad ispod 1,10. Evo sada je na 1,057.
EUR / USD 1,2 ?
Kada pogledam kako se EU tiskara novca sprema tiskati novce posve mi je jasno da će 2017. omjer biti:
USD / EUR 1,2.
Trebat čemo za 1 USD dati 1,2 EUR-a.
U tekstu piše: “Nekoliko značajnih banaka prognozira da će dolar vrijediti jednako kao i euro iduće ili 2017. godine.”
Ja već mjesecima najavljujem pad omjera EUR/USD ispod 1,20. Čak i ispod 1,10. Daljnji pad isod 1,05 je siguran u vrlo kratkom roku, a moje mišljenje je da će dolar prestići vrijednost eura još ove godine! Moguće vrlo brzo! Iduće godine ili 2017.? I to kažu značajne banke. Ja beznačajan kažem idući mjesec, ili u roku nekoliko mjeseci. Pa da vidimo čija je prognoza značajnija.
Svatko tko se usudi davati dugoročnu prognozu (1+ godina) u vezi sa dolarom opasno riskira svoju reputaciju. Dolar je uvjerljivo najveći balon koji je ikada postojao i nije nemoguće da padne za 50% u roku godine dana. To se vjerojatno neće dogoditi jer SAD još uvijek kontrolira većinu svijeta, ali Rusija i Kina više nisu sporedni igrači. Udružili su se, predstavljaju suprotnu stranu, i TTIP neće spasiti SAD ako Rusija i Kina krenu u ekonomsku ofenzivu, a spreamju se na to.
Utjecaj SAD-a i bankara na ECB je rezultirao izbacivanjem Eura iz konkurencije petrodolarima, ali Yuan ne mogu samo tako izbaciti.
Tečaj dolara je iznad 7 kuna, mediji se bave dnevnim postocima promjene (koji su ogromni za jednu svjetsku velutu), umjesto da jasno kažu da je Hrvatska zaduženija cca 30% (što se tiče dolarskog zaduženja) nego što je bila prije godinu dana, samo zbog porasta tečaja dolara.
Mislim da će dolar još rasti, i da je pitanje dana pad omjera EUR/USD ispod 1:1,05, a pitanje mjeseca (ne godine) jači dolar od eura. Također sam uvjeren da je siguran drastičan pad dolara i najveći globalni ekonomski kolaps ikad zabilježen, ali to dolazi tek kada SAD izgubi petrodolare, što se može dogoditi za cca 1 godinu, ali i za 10-20 godina.
Uključite se u raspravu